Het van ouds bekende adres - Fa. GE8R. ROOS Rund- en Kalfsvleesch agter aan de vaald van het daar aanbelendende huis, moeten toemetselen. Gelijk mede de boog aan het Koetshuis, uitko mende in de Schuur van het belendende huis en naar die zijde eveneens glad doen rapen als de andere muur. Kunnende echter de koper het glasraam boven de thans bestaande deur laten zitten ter erlanging van het nodige licht in de keuken, ofwel op ene andere wijze aldaar een raam maken, mits in het oog houdende de hoogte bij de wet voorgeschreven. Uit deze beschrijving kan wel worden opgemaakt dat de woningen Markt 7 en Markt 9 lange tijd min of meer een geheel hebben gevormd, behorende tot dezelfde familie. Nu beide panden nieuwe eigenaren kregen was het zaak om meer privacy voor de bewoners te bewerkstelligen. Jacob Levy Roos heeft in Markt 9 een joodse slagerij gevestigd. Het waren orthodoxe joden en Jacob Levy was dus een koosjere slager. Markt 9, Telef. 59, Nieuw nu. 1Ï59 houdt zich beleefd aanbevolen voor de levering- van eerste kwaliteit tegen CONCUREEERENDE prijzen Jacob Levy, soms ook geschreven als Levie, was een zoon van Izak Levie. Deze laatste trouwde in 1792 met Rachel Levie. In 1812, zij was toen al weduwe, moest iedereen een achternaam opgeven (voorschrift van Napo leon). Rachel koos toen de achternaam Roos. Izak Levie en Rachel dreven al een slagerij elders in Lochem, bij het overlijden van Rachel in 1827 wordt haar beroep namelijk 'vleeshouwster' genoemd. In het pand Markt 9 hebben drie generaties Roos, over een totale periode van ruim honderd jaar, het vak van slager uitgeoefend. Na Jacob Levie Roos waren dat Izak Levie Roos en Samuel Roos. Deze laatste is met zijn drie kinderen, zijn vrouw was in 1941 reeds overleden, op 28 mei 1943 omgekomen in Sobibor. In een latere overdrachtsakte, als het over Samuel Roos gaat, is het volgende vermeld: Erflater heeft niet over zijn nalatenschap beschikt, mitsdien zijn ingevolge de wet zijn enige nagelaten erfgenamen zijn beide neven. Collectie Historisch Genootschap Het pand Markt 9 in 1905. Op het bankje voor de gevel zit Samuel Roos (foto uit het artikel van Albert Roos).

Land van Lochem | 2020 | | pagina 23