Van Pastoorswoning tot Slagerij André Reincke Het pand Markt 9 (nu slagerij Sieverink) in Lochem kent een indrukwekkende geschiedenis. Het jaartal 1639 op de voorgevel verraadt reeds dat het van hoge ouderdom is. In mijn artikel "Dienaren des Gods Woord", Land van Lochem maart 2007, heb ik al aangegeven hoe het pand in de zeventiende eeuw tot woning van de predikant is gaan dienen en daarna weer tot burgerwoning. In dit artikel zal ik trachten van dit pand en haar bewoners een zo volledig mogelijk beeld te geven vanaf de oudste geschiedenis tot aan het heden. 1.De Wheeme Met deze term wordt bedoeld dat het om de woning van de pastoor gaat. In mijn artikel uit 2007 heb ik kunnen aantonen dat Markt 9 vóór de reformatie tot woning van de pastoor heeft gediend. Helaas is het huis niet geheel aan de stadsbrand van 1615 ontkomen, maar bouwhistorisch onderzoek heeft aangetoond dat diverse delen van het muurwerk toch wel van vóór die tijd dateren en mogelijk eind zestiende- eeuws zijn. Het is moeilijk na te gaan welke pastoor als laatste het pand heeft bewoond, maar waarschijnlijk is dit Johannes Hoyer geweest die in de literatuur als laatste pastoor van Lochem wordt aangeduid. Een lijst van pastoors die hem zijn voorgegaan is niet te geven maar de oudst bekende zou zijn Nicolaus, plebaan. Hiervan bestaat een oorkonde uit het jaar 1312. 2.Woning van de wachtmeester De historicus A.J. Maris schrijft in een artikel "De Geestelijke en Kerkelijke Stichtingen in Lochem" het volgende: "De pastoorswoning of wedemhof in de stad behoorde niet, gelijk veelal elders, tot de kerkfabriek, maar tot de pas- Markt 9, foto uit 2013 (Historisch Genootschap)

Land van Lochem | 2020 | | pagina 20