Een oude fotokaart uit 1870 Jan Klein Bleumink Toen ik voor de eerste keer, ergens in de jaren 70, naar een ruilbeurs in de voormalige fabriek van Spanjaard in Borne ging, was er een handelaar met oude fotokaarten. Maar hij wist niet van welke plaats ze waren. Gelukkig wist ik dat dit de toren van de Lochemse kerk was met zijn stompe spits. Daarom heb ik de kaart meteen gekocht, voor een rijksdaalder. De andere kaarten kon ik ook niet thuis brengen. En een rijksdaalder voor een kaartje was betaalbaar. Later, toen er in Lochem een keer een bijeenkomst was in de Hooiplukker in de Smeestraat, waar mensen ansichtkaarten konden laten zien, ben ik daar met mijn album naar toe geweest. Een stel uit Amsterdam dat daar ook was, het echtpaar "Frijlink-Spronk" bleek later, had veel interesse in mijn kaartje. Een paar weken later kwamen zij met hun grote Volvo-combi en een koffer vol ansichtkaarten bij mij thuis. Zij wilden graag mijn kaartje overnemen. In ruil mocht ik er enkele van Borculo voor uit zoeken uit hun koffer. Ik was blij met mijn mooie nieuwe kaarten van Borculo. Toen ik na de fusie van de drie Lochemse histo rische verenigingen lid werd van het Historisch Genootschap en als vrijwilliger bezig was met de foto's die allemaal beschreven moesten worden, kwam ik ook deze kaart weer tegen. Het echtpaar Frijlink-Spronk had de collectie overgedaan aan de Stichting Streekmuseum en zodoende is deze na de fusie bij het Genootschap terecht gekomen. In augustus 2019 stond deze foto ook weer in het tijdschrift van de Stichting Oude Gelderse Kerken, bij een verhaal van CeesJan Frank over de Gudulakerk, die vorig jaar een andere eigenaar heeft gekregen. 15

Land van Lochem | 2020 | | pagina 19