modern openluchtbad geopend, de Berkel. Dat was de opvolger van het Almense zwembad, dat in 1934 was opgericht bij Ovink. In 1964 werden de plannen ontvouwd voor de oprichting van een zwembad in Laren, het Leussinkbad, genoemd naar de heer G.H. Leussink, die het terrein daarvoor aan de gemeente Laren had aangeboden. In Lochem was al in 1876 een zwembad aangelegd in de Berkel, deels in een korte aftakking achter de molen van Reudink. In 1935 werd het uiterst moderne nieuwe Natuur- en Sportbad Stijgoord geopend, waarvoor de eerste gelden beschikbaar waren gekomen uit de feesten rond het 700-jarig stadsrecht van Lochem in 1933. De werkzaamheden aan het bad en het fraaie terrein werden in het kader van de werkverschaffing uitgevoerd Op 29 juli 1938 vond de officiële opening plaats van het Openluchttheater "De Zandkuil", aan de zuidhelling van de Lochemse Paasberg. Het initiatief kwam van de Vereniging Lochem Vooruit en het ontwerp van ge meentearchitect W.H. Wessel. Het schilderachtige theater met zijn grote hoogteverschillen, theetuin en hou ten paviljoens is volledig opgenomen in het boslandschap en is grotendeels gaaf behouden gebleven. Ook in Gorssel is in de parkaanleg aan de Esdoornlaan in de jaren 50 een klein openluchttheater aangelegd. Na restauratie enkele jaren geleden functioneert het theater weer met succes. Het Lochemse Openluchttheater werd aangelegd in de Zandkuil, een imposante afgraving, die al aan het einde van de negentiende eeuw een populaire bestemming was voor wandelaars en vooral de jeugd, die er naar hartenlust kon spelen en ravotten. Andere populaire "attracties" rond 1900 waren in het gebied van de Lochemse bergen de 'diepe put" bij Zwiep, al vroeg populair bij schooluitjes, de mysterieuze Witte Wievenkuil en de Horstbank, vanwaar een prachtig uitzicht over Zwiep genoten kon worden. Verkenning van het landschap Overal in de gemeente Lochem zijn nog sporen te vinden van de vroegere toenemende belangstelling voor natuur en buitenleven. Al aan het einde van de negentiende eeuw werden fiets- en wandelpaden aangelegd en routes uitgezet. Het Verfraaiingsgezelschap zorgde voor handwijzers, rustbanken en een fraaie houten koepel op de Kale berg bij Barchem. De Vereniging Woodbrookers herbouwde de in de jaren 70 verdwenen koepel bij haar 100-jarige bestaan in 2008. Het is nog steeds een schilderachtig rustpunt in het uitgebreide netwerk van wandelpaden, dat in de afgelopen 150 jaar in het heuvellandschap is aangelegd. Uitgebreide wandelmogelijkheden waren er ook in de bossen van Gorssel, Joppe en Epse (het Epserbos!). Op de Gorsselsche Heide was "Het Meertje" een einddoel van mooie wandelingen. In de toeristengidsen werden ook de uitgebreide wandelmogelijkheden besproken op de vele landgoederen in het gebied. De landgoedei genaars stonden het bezoek, indien dit zich netjes gedroeg, welwillend toe. Belangrijke bezienswaardigheden waren vooral de eeuwenoude bomen op De Cloese, bij Ampsen en Verwolde. Het kleine Openluchttheater in Gorssel (foto: CeesJan Frank).

Land van Lochem | 2020 | | pagina 17