-STUGOORD" en De Smid in Epse. Op drukke plekken langs verkeerswegen en kruisingen floreerden de oude herbergen, nu als "wegrestaurants", maar er werden ook nieuwe cafés-zalencentra opgericht, zoals De Sluis in Eefde (1930), Buitenlust in Harfsen en De Nieuwe Aanleg bij het Twentekanaal in Almen (midden twintigste eeuw). In 't Lan- deke aan de Graaf Ottoweg (nu restaurant Mondani) in Lochem, destijds gelegen bij een drukke autobushalte, opende in de jaren 30 een bekende lunchroom. In de jaren 50 presenteerde deze gelegenheid zich als Hotel café-restaurant en "Roadhouse", waarmee werd verwezen naar de moderne horeca-accommodaties langs de highways in de VS, waar het automobilisme al eerder had toegeslagen. Eén van de bekendste uitstapjes voor jong en oud, vermoedelijk al vanaf de jaren 602, was een bezoekje aan bakker Postel in Zwiep, waar niet alleen Zwiepse bolussen en Witten Wievenkoeken konden worden gekocht, maar ook een theetuin was aangelegd waarin tal van Witte Wieven een actieve rol speelden. Attracties Naast de uitspanningen met thee- en speeltuinen zijn er in het verleden meer voorzieningen gerealiseerd ter verpozing en vermaak voor de zomergasten én de bewoners van de gemeente zelf. De notabelen konden al in de negentiende eeuw gebruik maken van de beide sociëteiten in Lochem, de Eendracht en de Harmonie, waarvan beide gebouwen nog resteren. Bij de Eendracht op de Oosterwal werd in 1910 de Schouwburg in gebruik genomen. Het Verfraaiingsgezelschap richtte in 1885 een houten uitkijktoren op op de Paasberg en in 1893 een stenen exemplaar, de Belvédère op de Lochemseberg. Deze werd herhaaldelijk verhoogd en bestaat nog steeds, maar is zijn oorspronkelijke functie al lang kwijt. Ter plaatse van de oude uitkijktoren verrees in 1923 een imposante nieuwe watertoren, een ontwerp van gemeentearchitect Wessel, en voorzien van een pa noramaplatform, dat toegankelijk was voor toeristen. Voor sportievelingen was er in Gorssel vanaf het begin van de jaren 30 een zwemgelegenheid in de IJssel. Dat functioneerde tot 1958, toen het IJsselwater te slecht van kwaliteit was geworden. In 1968 kreeg Gorssel een nieuw zwembad, De Boskoele. Ook in Almen werd een Promotie voor het Lochemse natuurbad uit de jaren 30 (collectie CeesJan Frank).

Land van Lochem | 2020 | | pagina 16