Eén van de eerste initiatieven die moesten leiden tot de oprichting van een kampeerterrein in de huidige gemeente Lochem dateert uit 1934. Willem Jan Janssen uit Deventer vroeg toen bij de gemeente Gorssel toestemming voor het exploiteren van een kampeercentrum op een bos- en heideterrein in de buurt van de Zessprong. Het College besloot eerst advies in te winnen in Ermelo, waar ervaring was met het kampeerterrein in Vierhouten. Het is niet helemaal duidelijk of het kampeerterrein in Gorssel er nog voor de Tweede Wereld oorlog is gekomen. Een ander vroeg campinginitiatief is Erve Harkink aan de Zwiepseweg in Lochem, waar in 1946 voor het eerst werd gekampeerd door een groep Rotterdamse internaatsjongens onder leiding van een pater. Harkink is nog steeds een geliefde kampeerboerderij. In 1949 werd een kampeerterrein geopend aan de Vordenseweg bij Lochem, Ruighenrode, dat later tot een groot recreatieterrein zou uitgroeien. Kamperen werd in de loop van de jaren 50 en 60 een zeer populaire vakantiebesteding. Het gevolg was de oprichting van een groot aantal campings, verspreid over de gehele gemeente (De Bosrand en De Vrolijk bij Laren, De Waldhoorn in Eefde, de Vlinderhoeve in Kring van Dorth en Jong Amelte in Gorssel), om maar niet te spreken van de talrijke minicampings en kampeerboerderijen. De hier boven genoemde Nederlandse Toeristen Kampeer Club opende in 1960 een eigen kampeerterrein aan de Vordense Binnenweg, De Valkenbelt. Dit terrein is nog steeds in het bezit van de NTKC. Van de vroegste campingaccommodaties resteert door herhaaldelijke renovaties niet veel meer. Op Jong Amelte staan nog wel enkele oudere vakantiewoningen. Collectief vakantievieren voor de jeugd In de eerste helft van de twintigste eeuw was het collectief vakantievieren voor specifieke doelgroepen (jonge ren van allerlei gezindten, politieke bewegingen, grote bedrijven, volkswijkkinderen uit de grote stad) in zwang gekomen. In bos- en duingebieden langs de kust, op de Veluwe, maar ook in de bossen van Oost- en Noord-Ne derland zijn toen veel terreinen en gebouwen gesticht, waar groepsgewijs (en vaak met stichtelijke ondertoon) werd genoten van de verkwikkende bos- en zeelucht en de vrije natuur. In Lochem was Alpha zo'n oord, waar bleekneusjes uit de stad een paar weken konden genieten van de vrije natuur. In Den Oldenhof in Gorssel werd vanaf 1938 door de Centrale van het Katholieke Vrouwelijke Jeugdwerk een vakantieverblijf aangeboden voor minder bedeelden (zoals huismoeders van werklozen) en bleekneusjes, zoals in 1940 groepen Rotterdamse kinderen. Het gebouw Veldzicht was speciaal hiervoor ingericht. In de jaren 50 diende Den Oldenhof als vakantiehuis voor katholieke jongeren. Vanaf 1955 werd het gebouw gehuurd door de Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij, die het ging gebruiken als rusthuis voor herstellende en rustbehoevende personeelsleden en hun familieleden. Speciaal voor de jeugdige vakantievierder waren de bekende jeugdherbergen opgericht door de Nederlandse Jeugd Herberg Centrale. In 1932 werd het houten landhuis De Kleine Haar in Kring van Dorth in gebruik genomen als jeugd herberg. Het pand, een rijksmonument, vervult die functie nog steeds. Ook Lochem had een Jeugdherberg, 't Locheym, Jeugdherberg De Kleine Haar bij Kring van Dorth (foto: Gea Laar).

Land van Lochem | 2020 | | pagina 14