fHotel-Pension „Aurora"] Lochem Telefoon 225 representatieve Hotel Stad Lochem, dat in 1884 zijn deuren opende. Al gauw volgden enkele nieuwe pensions, waarvan Aurora het bekendste werd en later zou doorgroeien tot het vermaarde Hotel Hof van Gelre. Vanaf het einde van de negentiende eeuw kwam daar een hele trits hotels en pensions bij zoals Schoonoord aan de Barchemseweg en Hotel Bak aan de Stationsweg en in de vroege twintigste eeuw ADBO (Aangenaam Door Bosrijke Omgeving of Algeheel door Bos Omgeven) op de Paasberg, de Bergrand (voorheen Lieferink) aan de Barchemseweg, 't Wapen van Lochem aan de Nieuwstad en Hotel Berkeloord in het gelijknamige vil lapark. Pension Alpha, aanvankelijk een kindervakantieoord, werd later tot hotel omgebouwd. Verder kon men overnachten in Hotel Meenderink en "t Zwijnshoofd, beide in het stadscentrum, waar ook Hotel Industrie zijn deuren opende. Dit was een ANWB Bondshotel. Uiteindelijk werden ook nog diverse grote villa's en landhuizen tot hotel omgebouwd in de jaren 30, 40 en 50, zoals Hotel De Lochemse Berg en Hotel De Vijverhof (beide villa's bestaan nog) en het gesloopte Hotel De Endepol. In Barchem groeide de halteplaats aan de tramlijn naar Borculo uit tot het bekende Hotel Meilink. In het dorp bevond zich eind negentiende eeuw ook al het Hotel Bosch, sinds 1949 bekend als In de Groene Jager. Ook el ders floreerden de oude herbergen die aan de drukker wordende verkeersroutes en de tramweg lagen. In Eefde werd aan de Rustoordlaan in 1889 een hotel gebouwd in opdracht van B. Vink uit Vlissingen. Na enige eigen domswisselingen verdween de hotelfunctie in 1906. Verenigingen voor het vreemdelingenverkeer Een grote impuls voor het Lochemse toerisme was de oprichting van het Verfraaiings-Gezelschap te Lochem en Omstreken in 1885. Deze organisatie, in feite één van de eerste VVV's in Nederland, stelde zich ten doel de "bekoorlijkheden van de natuur om en nabij Lochem" kenbaar te maken, te onderhouden, uit te breiden en ge makkelijker toegankelijk te maken. De vereniging zorgde voor het plaatsen van handwijzers (hiervan bleven er enkele bewaard), banken en versnaperingstenten, ze legde voetpaden aan en gaf informatieve toeristengidsjes en wandelkaarten uit. De eerste verscheen in 1891. In 1885 al was een houten uitkijktoren opgericht, die men in 1893 besloot te vervangen door een stenen exem plaar, de Belvédère. Het Verfraaiings-Gezelschap ging in 1945 op in de organisatie VVV Lochem Vooruit, de voorloper van de VVV Lochem-Laren-Barchem (1972-2005). De gemeente Gorssel kreeg in 1912 zijn "Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer in de ge meente Gorssel". Enkele jaren later verscheen hier de eerste geïllustreerde toeristengids. De vereniging richtte Bijzonder mooi en rustig ge- legen. Balcon kamers met warm en koud stroomend water. - Centrale Verwarming. Groote serre met prachtig uitzicht. Aurora aan de Nieuweweg. Het pension groeide uit tot het vermaarde hotel Hof van Gelre.

Land van Lochem | 2020 | | pagina 11