Accommodaties Het vroege "toerisme" in en rond Lochem van de jaren 60 en 70 van de negentiende eeuw was nog bescheiden van omvang. De meeste gasten verbleven in de familiehuizen van verwanten of in de eenvoudige herbergen en logementen, die vaak al een lange staat van dienst kenden en zich langzaam ontwikkelden tot voor het zomer- toerisme geschikte hotels. Voorbeelden hiervan zijn het Zwijnshoofd in het centrum van Lochem, De Luchte aan de Zutphenseweg en De Dolle Hoed aan de weg naar Barchem. Ook in de andere dorpen bestonden sinds jaar en dag oude herbergen en logementen, die vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw profiteerden van het toenemende vreemdelingenverkeer. In Almen was er herberg De Jager (het latere Hotel Ovink), Eefde kende sinds de middeleeuwen de herberg De Laatste Stuiver en in Joppe was De Drie Kieften zo'n oude her berg. In Gorssel heeft De Roskam een oude oorsprong als herberg en in Epse vonden reizigers onderkomen in De Pessink, al sinds 1618 op deze plek. Ook Laren had zijn oude herbergen: de "aangaanplaats" Weytkamp (nu Witkamp), de rustplaats voor handelsreizigers herberg 't Langenbaergh en ook op de plek van het tegenwoor dige café-restaurant Stegeman stond ooit een herberg. De meeste van deze oude pleisterplaatsen zijn min of meer bewaard gebleven en zijn nog steeds markante herkenningspunten langs de doorgaande wegen in de gemeente Lochem. De oude logementen en herbergen hadden echter aanvankelijk vooral de functie van overnachtingsmogelijk heid voor passanten, die op doorreis waren. Reizen te voet, te paard, via postkoets of diligence verliep immers langzaam en op langere binnenlandse tochten moest vaak meermalen worden overnacht. Eén van de eerste horecagelegenheden die speciaal werd gebouwd met het oog op de nieuwe categorie be zoekers, zij die vanwege de mooie omgeving langer in Lochem wilden verblijven, was het familiehotel 't Wapen van Ampsen. Dit "logement" werd in 1866 vlak bij het Lochemse station gebouwd en was een initiatief van de familie Van Nagell, die op het nabijgelegen landgoed Ampsen woonde. In de jaren zeventig en begin jaren 80 van de negentiende eeuw kwam de villabouw in Lochem goed op dreef. Hierbij mikten de initiatiefnemers zowel op klanten die zich permanent in Lochem wilden vestigen, als op tijdelijke huurders, die alleen de zomermaanden in het stadje wilden doorbrengen. In deze periode open den de eerste eenvoudige pensions hun deuren, vaak in villa's waarin enkele kamers met vol pension werden aangeboden. Deze ontwikkeling kwam in een kleine stroomversnelling, toen enkele notabelen, verenigd in de Lochemse Bouwvereniging, begin jaren 80 het aan te leggen traject van de nieuwe tramverbinding van Deven ter, via Lochem naar Borculo als lucratief bouwproject oppakten. Langs het tramtraject oostelijk van Lochem werden bouwkavels gerealiseerd, bedoeld voor de bouw van villa's, waarmee men nieuwe belangstellenden naar Lochem hoopte te lokken. In deze chique omgeving werd een prominente locatie gereserveerd voor het Het voormalige Hotel Stad Lochem aan de Nieuweweg (foto: CeesJan Frank).

Land van Lochem | 2020 | | pagina 10