mkm_ oea--t;°29 mei2020 vrijdag de Land van Uoche^ Van de redactie Al sinds vorig najaar wordt uitgebreid stil gestaan bij de bevrijding van Nederland, 75 jaar geleden. De opmars van de geallieerden werd in 1944 echter ter hoogte van de grote rivieren gestuit. Pas in het voorjaar van 1945 kwam ook voor noordelijk Nederland, vaak na hevige strijd, een einde aan de over heersing door de Duitse bezetter. Lochem werd in april 1945 bevrijd, na een aantal spannende en vaak ook gevaarlijke weken van strijd en onzekerheid. Het Land van Lochem staat deze keer met een speciaal en extra dik themanummer geheel in het teken van Lochem in oorlogstijd. Met bijzondere verhalen uit de bezettingstijd én herinneringen aan de dagen rond de bevrijding. We lezen hoe jonge Lochemers de oorlog hebben ervaren en krijgen een van dag-tot-dag verslag van de laatste oorlogsweken. Lochem beleefde vele angstige uren en vooral in de buitengebieden werden vele boerderijen en huizen in brand geschoten. Heel bijzonder is het verhaal over het kunstenaars echtpaar Tinus van Doorn en Annie Vermeulen. Hun namen staan vermeld op het oorlogsmonument bij de kerk in Barchem. Ze behoren tot de velen, die de afschuwelijks oorlogsjaren niet hebben overleefd. Wat is er met hen gebeurd? En wist u dat de binnenstad van Lochem in 1944 aan een grote ramp is ontsnapt? Meer verhalen over Lochem, Laren en Barchem in oorlogstijd kunt u vinden op de website van het Historisch Genootschap. Uiteraard besteedt het HG ook op andere wijze aandacht aan 75 jaar bevrijding, dus houdt de agenda in gaten. Ten slotte willen wij stil staan bij het overlijden van onze eindredacteur Arie Lievestro, vlak voor het ter perse gaan van dit Land van Lochem. Arie was vanaf het allereerste nummer, dat verscheen in maart 2002, onderdeel van de redactie en gedurende vele jaren verantwoordelijk voor de uiteindelijke totstandkoming van het tijdschrift. Hij verzorgde onder meer de planning, de opmaak, de beeldredactie en het drukklaar maken. Ook onderhield Arie de contacten met de drukker en met schrijvers en bestuur over de aangeleverde kopij en het beeldmateriaal. Zijn inzet voor Land van Lochem, maar ook voor vele andere activiteiten van het Historisch Genootschap, is enorm geweest. Van Arie is op woensdag 26 februari in besloten kring afscheid genomen. We zullen hem missen en wensen zijn vrouw Marie heel veel sterkte toe in deze moeilijke tijd. De redactie DOORGEVEN De Geefwet geldt voor Algemeen Nut Beogende Instellingen (ANBI's). Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem is zo'n ANBI en is officieel aangemerkt als culturele instelling. Deze status biedt fiscale voordelen indien het Genootschap wordt bedacht met een nalatenschap of schenking. Over een nalatenschap of legaat is HG geen erfbelasting verschuldigd. Schenkingen kan HG belastingvrij ontvangen. Schenken kan langs twee wegen. Een periodieke schenking - een vast jaarlijks bedrag voor een periode van minimaal vijf jaar - is, met een verhoging, volledig aftrekbaar voor de inkomstenbelasting, zonder drempel. Zo'n schenking moet wel worden vastgelegd; dat kan via een onderhandse overeenkomst met HG. Natuurlijk is ook een eenmalige schenking, groot of klein, van harte welkom. Ook deze gift is aftrek baar voor de inkomstenbelasting, waarbij een drempel geldt. Hebt u vragen of wilt u over het bovenstaande van gedachten wisselen? Neemt u dan contact op met de penningmeester van HG, de heer G.J. Udcoff, bereikbaar via penningmeester@hglochem.nl of 0573-257804. Informatie vindt u ook op de website - www.hglochem.nl m

Land van Lochem | 2020 | | pagina 7