De noodkeuken staat nog stop. Nog geschiet uit de toren. Besloten de toren van buiten te beschieten. Eerst met mitrailleurs, daarna zelfs met kanonnen. Ik kan bij Topzand boven voor dakvenster door verrekijker de stukken er af zien vliegen. Kelder weer ontruimd als slaapvertrek. Hoewel er nog hevig geschoten wordt af en toe, is 't allemaal "out" en niet "in" zoals een Canadees zei. In Lochem zijn niet veel Engelsen geweest, 't zijn meest Canadezen. Melk gehaald bij Smallegoor. Een reuze sterke rupsbandauto, een speciale versperringsopruimer, heeft de betonnen versperring bij Ds. v. Iterson omgetrokken en lekkertjes i/d tankgracht ernaast geschoven. Dond. 5 Apr. Lekker geslapen, hoewel het Eng. geschutvuur hevig was en je soms lag te schudden in bed. 1e Bulletin van N.V.H. verschenen. De Loch. Ct. mag niet meer verschijnen als behorende tot de collaborateurs. Er zijn nu 2 Eng. bruggehoofden over 't kanaal: bij Almen en bij Goor. Enschede en Hengelo ook in Eng. handen. Laren schijnt nog niet vrij te zijn. Zutfen wel, wordt gezegd. Warnsveld moet erg geleden hebben, in Zutfen is erg gevochten. Wat is Lochem er dan toch goed afgekomen! Van Harfsen is niet veel meer over, zegt men. Achter de Dollehoed stijgen v/e klein vliegveldje al Eng. jagers op. lentje en ik halen hout tegenover de Luchte. Daar zijn heel wat dikke takken v/d bomen geschoten en boompjes middendoor gebroken. Er staan op de Barch. weg en ook elders een groot aantal amphibietanks; deze staan op onderstellen, voorzien van wielen met rubberbanden. Melk gehaald bij Schutte en Tiesink. De staf, die eergisteren nog zetelde i/h huis van Schutte, was nu naar Almen overgeplaatst. Af en toe nog hevig schieten v/d Eng. lentje en ik hebben water gehaald uit de pomp i/d M.U.L.O.school. We hadden de vorige dagen nog van wat we veiligheidshalve Zondag hadden gepompt. Vrijd. 6 Apr. Vanmorgen hout gehakt en gezaagd, dat we gisteren hebben gehaald. Weer water gehaald uit de M.U.L.O.school. Deze was door de D. als Lazaret gebruikt en ziet er nog vrij behoor lijk uit: de andere scholen moeten ergerlijk toegetakeld zijn. Verschillende pompen zijn er geslagen in Lochem, o.a. bij buurman Bruins. Deze levert echter nog erg bruin water. Vandaag voor 't eerst weer eten gehaald a/d noodkeuken. Het schieten uit de toren heeft opgehouden. Er zouden 7 personen (Moffen) uitgehaald zijn. Laren is bevrijd, zegt men. Bij de Exelse brug kan men nu in elk geval veilig komen. Hu renkamp en ik hebben afgesproken morgenochtend te proberen in Laren te komen. 't Schieten heeft vandaag geheel opgehouden. Mini Olthoff berichtte uit het Sanatorium te Almen, dat ze 4 dagen en nachten samen met de patiënten i/d kelders heeft gezeten en vreselijke ogenblikken heeft doorleefd. Gerda Olthoff komt vragen of ik voor 10 cnt een krantje wil kopen, waarvan zij 3 ex. heeft en dat heet de "Twentse Waarheid, Volksdagblad voor bevrijd Nederland." Het blaadje blijkt al jaren illegaal verschenen te zijn en dit is het eerste legale nr. Er bij ingesloten is een manifest van "De Waarheid", Volksdagblad voor Nederland, officiëel orgaan v/d Comm. Partij Nederland en een manifest van het Voorlopig Comité voor de Eenheidsvak beweging. Zaterdag 7 Apr. De nacht is rustig geweest met alleen schieten i/d verte. lentje en ik halen eerst water a/d M.U.L.O.school. Hurenkamp en ik proberen per fiets Laren te bereiken. De Exelse brug ligt i/h kanaal en er naast is de noodbrug al weer opgeruimd. We fietsen terug naar Lochem, slaan de Koedijk in, over een dammetje naast het opgeblazen bruggetje over de Veen- goot, naar de Boevinkbrug over de Berkel, verder naar de Grootdochterse brug over 't kanaal. Deze is ook ingestort. Even terug langs 't kanaal. Daar kunnen we misschien overgezet worden. De man mag geen nieuwsgierigen overzetten, zegt hij. Wij vinden het dan wel wat gewaagd, fietsen langs 't kanaal verder naar de Exelse brug terug. Waar we nu doorgefietst zijn is nogal hard gevochten: vrij wat afgebrande boerderijen getuigen er

Land van Lochem | 2020 | | pagina 20