stoppen op het plein, nemen 't huis van Struk (dat al door de Moffen gevorderd was) in beslag. Er worden sigaretten door de wachtende Tommies a/d omstanders uitgedeeld, kinderen krijgen soms een stukje chocola. Gejuich als er meer gerij langskomt. De col lega's komen i/d loop v/d dag 's informeren, hoe 't gegaan is. Bij allen geen doden en geen gewonden. De Haanstra's hebben een heel angstige nacht gehad; 't huis doorzeefd van kogels terwijl ze i/d kelder zaten. In heel Lochem blijken geen doden en ernstig gewon den te zijn: enkelen hebben een schot of scherf door arm of been. Moeder Vader Kwap- pert waren ook al vroeg komen lopen. Ook bij hun alles goed: hadden 's morgens om 4 uur al Tommies i/d tuin. Er zijn enkele huizen afgebrand: 2 boerderijen in Langen (n.l. die van Van Binsbergen en Bokhorst) de dubb. woning waar men. Postel woont en het huis waar vroeger Beekhof woonde. In de Langense Enk is nogal gevochten. De D. zijn over 't Twentekanaal teruggedrongen en hebben de bruggen daarover opgeblazen. Enkele vlag gen worden uitgestoken, velen hebben een roodwitblauw of oranje strikje op. Anderen vinden het daarvoor nog te vroeg: er kan nog van alles gebeuren. 's Middags en 's Avonds wordt er nog telkens geschoten. We gaan weer in de kelder slapen. Maandag 2 Apr. We hebben vrij goed geslapen, hoewel de nacht vrij rumoerig geweest is. Er zijn verscheidene N.S.B.ers opgehaald door de voormalige ondergrondse beweging. Enkele hebben tijdig de vlucht kunnen nemen. De meiden, die met Moffen gelopen heb ben worden eveneens opgehaald. De eersten worden i/d toren opgesloten. Als i/d loop v/d dag op de toren geschoten wordt door D. van over 't kanaal, zodat er hele stukken steen naar beneden vallen, worden de gevangenen naar veiliger plaats overgebracht en later vrijgelaten. De volgende morgen moeten ze zich, op straffe v/d kogel, weer melden. Er wordt uit sommige huizen ook nog geschoten op Tommies en voorbijgangers. De on dergrondse is bezig deze haarden van verzet op te ruimen. 's Middags half 5 horen we onverwachts de granaten over onze huizen vliegen: een felle ontploffing vlak bij ons zegt, dat in ons huis of hiernaast een ontploft is. We vluchten hals over kop i/d kelder, onderwijl vallend puin boven ons horende en een stofwolk vlak voor ons kelderraampje ziende. Als ik even later 's ga kijken, blijkt 't achter ons huis een hele ravage te zijn: kapotte dakpan nen, lood v/d goot, stukken hout enz. 't Blijkt van Olthoff z'n huis te zijn: een groot gat boven i/h huis en heel wat van de zolder en de 1e verdieping kapot. Tante Greta en Jan waren samen i/d keuken en hebben gelukkig geen letsel bekomen. In ons huis blijkt op de studeerkamer wat puin te liggen en op zolder eveneens. Verder geen schaden. Verder op de avond voortdurend schieten door de Tommies. Velen vrezen, en er gaan wilde geruchten, dat de D. een felle kanonnade op Lochem zul len openen. Gevolg: grote uittocht naar Barchem e.o. Ook Vader Moeder Kwappert en tante Aaltje en gezin. Er is geen water: de Moffen hebben 't pompstation vernield. Dinsd. 3 Apr. Vrij goed geslapen. De nacht is onverwacht rustig verlopen, behalve dan af en toe hevig schieten door de Tommies. De Exelse brug is nog niet hersteld en de D. handhaven zich achter 't kanaal. De Goorse weg is nog erg onveilig door de kogels van achter 't kanaal. Boks Sr, die gistermorgen met zijn vrouw naar de Exelse brug was gaan kijken, is door een D. kogel gedood. Bij Schutte melk gehaald, met enkele Tommies gesproken. Bij terugkomst floten D. grana ten over me heen. 't Was af en toe niet ongevaarlijk. Er zijn nog huizen waaruit geschoten wordt. Ook de toren is nog niet gezuiverd. Geen uit tocht meer naar Barchem. De noodkeuken staat nog stop. Proclamatie, ondertekend door burg. Van Luttervelt. Een aanplakbiljet van N.V.H. (Ned. Volksherstel). Wij maken bowl voor lentje's verjaardag. Woensdag 4 Apr. lentje is jarig. De buren komen feliciteren, de Haanstra's, Joke en Benneke Hurenkamp, Rity v/d Hert, tante Tonia met Willy. Vrouw Hofstee bracht nog een worst mee.

Land van Lochem | 2020 | | pagina 19