Verslag van het einde van de oorlog Willem Smits, met een inleiding door Dick Beltman Willem Smits woonde met zijn gezin aan de Barchemseweg 16 in Lochem. Vanaf 30 maart 1945 beschreef hij dagelijks de enerverende gebeurtenissen rond de bevrijding van Lochem en omge ving. Het verslag beslaat de periode 30 maart tot en met 12 april 1945. Willem was onderwijzer aan de toenmalige MULO aan de Barchemseweg. Zijn leerlingen duidden hem aan met de bijnaam "Smitje". Hij was getrouwd met Elisabeth Punt, die vermoedelijk kleuteronderwijzeres was en les gaf in "nuttige handwerken". Het echtpaar had een dochter, Ina, die wat intellectuele achter stand had, en een zoon, Gerardus (Erie), die later is gepromoveerd in de wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Gerard was gehuwd met Marie Christina Kwappert, in de oorlog wonend in onder meer Zaandam. De titel van het proefschrift luidde Aneurinemetabolisme en aneurinedeficientie - Een onderzoek naar het voorkomen en de vorming van aneurinepyrophosphaat in bloedlichaampjes. Willem Smits was politiek links georiënteerd en communist. De kleinzoon van Willem Smits, Willem Gerardus Smits (Wim) heeft het met potlood geschreven verslag van 14 dagen aan het eind van de oorlog uitgewerkt en er een digitaal bestand van gemaakt. Hij heeft mij dat gegeven en gevraagd datgene ermee te doen wat mij goeddunkt. Mijn achterneef Wim is al geruime tijd geleden in Amsterdam overleden. Enkele toelichtingen bij het verslag: Ina/Ientje de dochter van Willem en Elisabeth Moeder de echtgenote van Willem Smits Hofstee de echtgenoot van de hulp in de huishouding, genoemd als "vrouw Hofstee" Ds. Van Iterson mogelijke buurman René Postel woonde vooraan de Barchemseweg hoek Nieuwstad Huis van Struk waarschijnlijk het huis van de familie Streek (Borneo) Fam. Haanstra kennissen, ook werkzaam in het onderwijs Moeder en vader Kwappert ouders van schoondochter Marie Namen genoemd onder 1 april: kan ik niet herleiden 2 april: Olthof buren aannemer eigenaar van het huis waarin de familie Smits woonde Tante Aaltje de zus van moeder Kwappert Boks s.r. het verhaal is in Lochem bekend (begraven op de Nieuwe Begraafplaats) Schutte en Tiesink melk (mij niet bekend) 4 april: Hurenkamp collega van Willem Smits; de andere namen kan ik niet herleiden Twentse Waarheid legaal nummer van "De Waarheid", gelieerd aan de CPN 7 april: ik kan de genoemde namen niet herleiden Bijna aan het eind wordt Van Dam als slachtoffer genoemd: verhaal is bekend

Land van Lochem | 2020 | | pagina 17