■J Hole-, BruSSfeL 'i ten3, werd dat door de kunstenaar als een ramp ervaren. Hij schreef zijn ouders, dat hij nu geen mogelijkheid meer had om te werken en te exposeren: "Ik ben aan het einde van mijn krachten. Ik kan de strijd niet langer vol houden. Ik wil werken, werken, en de middelen daartoe ontbreken me." Door het vertrek naar Zuid Afrika van zijn vriend Greshoff, die er als kunstcorrespondent voor de NRC in Brussel wat bijver diende, kon hij diens positie overnemen met de daaraan ver bonden inkomsten. Zo kwam er gelukkig toch weer wat geld binnen. Hij heeft het werk twee jaar gedaan. Verder besteedde hij zijn tijd in Ukkel vooral aan het maken van pentekeningen en aan beeldhouwwerk, waarvan hierbo ven een voorbeeld. Uit die tijd stamt ook de afbeelding van het album amicorum met daarop een tekening die Van Doorn gemaakt had voor zijn vrouw. Afgezien van een dreigende komst van de oorlog, lijkt Van Doorn een prettige tijd in Ukkel te hebben gehad. Hij raakte er bevriend met de dichter Jan van Nijlen, die hij ontmoet had op de bijeenkomsten bij Greshoff en die vlak bij Tinus bleek te wonen. Maar ook in Ukkel kon hij de Nazi's niet ontlopen. Twee jaar later, op 17 mei 1940, trok het Duitse leger Brussel binnen. De dag van de intocht werd de dag, dat het echtpaar Van Doorn- Vermeulen een eind aan hun leven maakte. Het duurde enige tijd voor het nieuws in Nederland bekend raakte, want pas op 11 juni 1940 stond in de Maasbode onder de kop 'Bij het overlijden van Tinus van Doorn'o.a. het volgen de te lezen: "Men schrijft ons: Met Tinus van Doorn, wiens over lijden in het Avondblad van gisteren is gemeld, verliest de heden- daagsche Nederlandsche beeldende kunst een van die stille en wat terzijde staande figuren, wier werk echter toch het zijne er toe bijdraagt, haar richting en beteekenis te geven." De bewuste 'men' uit het bovenstaande in De Maasbode kan bijna niemand anders zijn dan de Vlaamse dichter Jan van Nijlen. Jan van Nijlen woonde om de hoek bij Tinus en Akkie en trok regelmatig met Tinus op. Hij was ook degene, die ontdekte dat er in huize Van Doorn wat aan de hand was. De vorige dag was hij nog bij het echtpaar op bezoek geweest en hij wilde nog even iets met Tinus bespreken. Maar er werd niet opengedaan. Naderhand bleek, dat beiden over leden waren. In het bovengenoemde artikel in De Maasbode ver meldde 'men' over Akkie nog: "In zijn vrouw, die met hem is omgekomen, heeft hij, vele moeilijke jaren een grooten steun gehad. Zij moet zeer verdienstelijk piano hebben gespeeld en ik herinner me breiwerk van haar, met de wonderlijkste figuren van dieren en vogels in geometrische ornamenten, dat artistiek een ongetwijfeld meer dan gewone begaafdheid verried." Zoals uit de bijgevoegde advertentie blijkt, kwamen de ouders van Tinus pas op 10 juni 1940 te weten wat er met hun zoon en schoondochter was gebeurd en nog wel via de krant. Hetzelfde overkwam waarschijnlijk ook de beide zonen van Akkie. Voor mij was het vreemd te vernemen, dat de namen van Van Doorn en zijn vrouw vermeld staan op het oorlogsgedenkteken voor de Barchemse kerk. In deze gemeenschap leeft blijkbaar de gedachte, dat het echtpaar tot de Bar chemse slachtoffers van de oorlog behoort, ook al waren zij twee jaar voor het gebeuren al uit Barchem vertrokken. Een goede gedachte, dat ze in Barchem gezien worden als oorlogsslachtoffers, want dat waren ze zeker. S>vK Album amicorum van Akkie. Heden ]a2en wt) in het Avondblad van de Nw. Row. Crt. het ontstellende bericht, dat onze lieve Zoon en Broer TINUS VAN DOORN, en zijn beste Vrouw ANNIE VERMEULEN In hun woonplaats Uccle bij Brussel om het leven zijn gekomen. Namens de diepbedroefde familie. M. J. VAN DOORN Sr. 1940. 4997 Oegstgeest, 10 Juni Julianalaan 9. Barchems oorlogsmonument

Land van Lochem | 2020 | | pagina 14