het Nederlandse echtpaar M.J. Van Doorn en H.J.W. van Meerendonk. Beide ouders waren in Nederlands- Indië werkzaam in het onderwijs. Tinus van Doorn heeft er blijkbaar een plezierige jeugd doorgebracht. Waarom zou hij anders het huisje in Barchem de naam Pondok hebben gegeven. Tinus hield van de natuur en die was er in de omgeving van zijn geboorteplaats voldoende aanwezig. In 1914 ging het gezin naar Nederland. Niet alleen om daar de verloftijd door te brengen, maar ook om een onderdak te zoeken voor de beide zonen. Ze werden ondergebracht in de omgeving van Breda, eerst in een internaat en later in een onderwijzersgezin. Zo hebben ze hun lagere en middelbare schooltijd doorgebracht. In 1921 had de drie jaar oudere broer Jan zijn HBS-tijd met goed ge volg volbracht en verhuisde naar Den Haag om daar te gaan studeren. Tinus sloot zijn HBS-tijd in 1924 met goed gevolg af en ging bij zijn ouders in Oegstgeest inwonen. Zij waren pas in datzelfde jaar uit Neder lands Oost-Indië teruggekomen. Tinus wist eerst nog niet goed of hij nu een biologiestudie zou gaan volgen, of naar de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten zou gaan. Het werd de Haagse Academie. Bij die keuze hebben waarschijnlijk zijn vader en zijn tekenleraar aan de Bredase HBS, A. Wirtz, een rol ge speeld. Zijn vader moet zelf een niet onverdienstelijk schilder zijn geweest. En op de Bredase HBS bleek, dat Tinus duidelijk talent had. A. Wirtz, zelf oud-student van de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten, heeft Tinus zeker gestimuleerd. Uit zijn HBS-tijd stammen ook zijn eerste hout- en linosneden. Tinus begon wel aan de opleiding aan de Kunstacademie, maar maakte deze niet af. Hij voelde zich er teveel opgesloten en geremd in zijn kunstuitingen. Daarvoor was hij een te gevoelig mens, iemand die erg op vrijheid en eigen keuzes was gesteld. Hij koos er voor om als zelfstandig kunstenaar aan de slag te gaan. Hierin werd hij gesteund door zijn ouders. En als beeldend kunstenaar maakte hij ook snel naam. Maar doordat hij te weinig zakenman was, wist hij niet voldoende financieel voordeel uit zijn naamsbekendheid te halen. Het gevolg was dat hij voortdurend geldgebrek had. Alleen dank zij de financiële steun van zijn ouders kon hij het hoofd boven water houden. En dat hebben ze een groot deel van zijn leven volgehouden. Pas rond 1935 stopten ze er mee. Annie Vermeulen Over Annie's leven is minder bekend, dan over dat van haar partner Tinus. Gedurende hun samenleven ging voor de buitenwereld de meeste aandacht uit naar Tinus. Hij was immers de kunstenaar. Annie was in 1890 in Rotterdam geboren en daar opgegroeid. Over haar opleidingen is niets bekend. In 1912 trouwde ze en verhuisde ze met haar echtgenoot Antonius Gerardus Smits naar Boxtel. Hier kregen ze twee zonen. Maar het huwelijk strandde. Annie verliet haar man al weer in 1916 en vertrok naar Rotterdam. Het ziet er naar uit, dat de beide jongens naar een internaat gingen. Annie moest de kost voor zichzelf verdienen. Een advertentie in De Maasbode laat zien, dat ze in die tijd werkte als gediplomeerd lerares piano, solozang, ademgymnastiek en hygiënisch spreken (stotteren en stamelen). Tinus en Annie (Akkie) Annie werd door Tinus Akkie genoemd. Deze naam staat ook meerdere keren op werk van hem vermeld. Tinus leerde haar in 1928 kennen, wanneer en waar is niet bekend. Naast haar eerder Dit zelfportret maakte Tinus in 1926. Akkie in 1929 geschilderd door Tinus van Doorn.

Land van Lochem | 2020 | | pagina 10