Als delegatielid op bezoek in Ballenstedt (DDR) in 1968 Gert Jan Beuzel 5 In Land van Lochem nr. 1 van 2019 werd aandacht besteed aan de jumelage van Lochem met Bil lerbeck en Ballenstedt in de Harz. Gert Jan Beuzel heeft een mooie aanvulling: Hoe was het om in april 1968 met een Lochemse delegatie op bezoek te gaan in Ballenstedt, Lochems zusterstad in de DDR? Best spannend en interessant, zoals u in dit artikel kunt lezen. Beuzel maakte deel uit van de tweede Lochemse delegatie, die naar Ballenstedt reisde, om er een vriendschapsverdrag te ondertekenen. Zijn persoonlijke verslag uit een andere tijd en wereld. Op weg naar Ballenstedt Op 17 april 1968, de woensdag na Pasen, vertrokken we in drie auto's uit Lochem naar Ballenstedt. Zonder de Lochemse burgemeester, want die was ziek. In zijn plaats was H.B. Althoff, een hotelier en gemeente raadslid, onze leider. Het was stralend voorjaarsweer en dat zou zo blijven gedurende de gehele reis. In Gütersloh werd een hapje gegeten en daarna ging het via Hannover verder naar Helmstedt, waar we om 17.00 uur naar de grensovergang met de DDR reden. Het was alsof je een groot kamp binnenreed. De eer ste blik naar weerskanten was beangstigend. Direct na de grenspaal zag ik de eerste wachttoren, zo één op hoge poten zoals ze in de concentratiekampen van Hitler-Duitsland ook stonden. Meters boven ons zag ik hoofden met petten en de lopen van automatische wapens. Maar er waren ook wachthuisjes langs de weg met militairen van de DDR-Volksarmee en een enkeling in een aardebruin uniform. Dat waren Rus sen, hoorde ik van mijn medereizigers. We kwamen bij het grensgebouw, waar de stroom auto's zich splitste in een grote stroom transitverkeer naar West-Berlijn en een klein aantal auto's, dat de DDR binnen wilde. Omdat de DDR niet was erkend door de meeste westerse landen kwam je in een diplomatiek niemandsland, waar je bij problemen niet mocht rekenen op steun van een ambassade of con sulaat. Je was er aan je lot overgelaten en zo voelde ik mij ook een beetje toen de Lochemse auto's bij het grensgebouw geparkeerd waren. Op de weg waren de DDR-grensbeambten met een demonstratieve on verschilligheid bezig de stroom transit-reizigers naar West-Berlijn te controleren. Toen ik me omdraaide, Uit de krant wist ik, dat er in 1967 een Lochemse delegatie op bezoek was ge weest in Ballenstedt in de DDR, maar daar eindigde mijn betrokkenheid. Toen ik begin 1968 werd gevraagd om mee te gaan als lid van de tweede delega tie, was ik verrast. Toch zegde ik toe. Er volgden een paar avonden, waarop de aspirant DDR- gangers werden bijgepraat over het aanstaande bezoek. Met mijn 21 jaren was ik verreweg het jongste delegatielid. We hoorden ook dat de Lochemse burgemeester Tuyll van Serooskerken onze delegatie zou leiden. De grensovergang Helmstedt/Marienborn in de jaren 60, gezien van de westzijde. H.N.C. van Tuyll van Serooskerken was burgemeester van Lochem van 1964 tot 1971 o zr (D o

Land van Lochem | 2019 | | pagina 9