De nieuwe Schouwburg in Lochem I o Hartelijke groeten uit Lochem (22) 16 De Schouwburg is in 1909 ontworpen door architect J.J. Hellendoorn. Deze architect was ook verantwoordelijk voor het ontwerp en de bouw van een zestal villa's en een hotel in het nieuwe villapark Berkeloord, eveneens rond 1910. Eén van de villa's betrok hij zelf met zijn gezin. De architect verliet Lochem echter al in 1912, nadat zijn eigen villa op Berkeloord in vlammen was opgegaan. Van zijn bouwkundige erfenis in Lochem resteren tegenwoordig nog drie villa's. Twee van zijn huizen en het hotel werden gesloopt en de Schouwburg is in de loop der jaren in verschillende fasen ingrij pend verbouwd. Het schouwburggebouw, dat in 1909 op de Oosterwal verrees, was een bijzonder voorbeeld van de rond 1900 vernieuwende ontwikkelingen in de architectuur. Het be zat kenmerken van de Jugendstil of Nieuwe Kunst en vertoonde verwantschap met de zogenaamde Sezessionskunst die in deze periode in Wenen en andere cultuurcentra in midden Europa opkwam. In een artikel over landhuis ‘t Keppelke, dat ook een voor beeld is van deze stroming, wordt hierop dieper ingegaan1. Al in 1910 verscheen de nieuwe Lochem- se Schouwburg op ansichtkaarten, die de trotse cultuurtempel tot ver buiten de regiogrenzen bekend maakte. Eén daarvan, verstuurd in 1912, beeldt de door Hellen doorn vervaardigde presentatietekening van het gebouw af. De andere is in 1919 verzonden en toont in kleine foto's het exte rieur en het interieur. CeesJan Frank Dit jaar wordt het 150-jarig bestaan gevierd van de Lochemse Schouwburg. De oorsprong van deze bekende cultuurtempel vormde de feest-, concert- en toneelzaal die in september 1869 naast Sociëteit de Eendracht werd geopend. De zaal werd in 1908 door brand vernield, wat uiteindelijk leidde tot de bouw van een prachtige nieuwe schouwburg, die begin 1910 werd geopend. Het nieuwe visitekaartje van Lochem werd al snel op verschillende ansichtkaarten vereeuwigd. Lochen] Deze kaart met afbeeldingen van exterieur en interieur van de Schouwburg is in 1919 verzonden naar Wormerveer (collectie auteur). ZT 3 o VO UJ 1 CeesJan Frank (2014), “'t Keppelke revisited: Wenen in Lochem”, Monumenten in de gemeente Lochem (22), in: Land van Lochem, nr. 3, p.21-28. -.F--?.-—

Land van Lochem | 2019 | | pagina 20