^^gygX,-. - .'V 14 Guillermo's troepen zaten in de stad, zijn kanonnen beschoten het kasteel, maar dat was nog in Staatse han den. Troepen werden er per schip heen gebracht en Bredevoort zelf werd belegerd door Gerard van Warmelo en ritmeester Batenburg uit Groenlo. Ze stuurden een soldaat met een mand eieren de stad in en ontdekten zo dat Verdugo aan alles gebrek had.9 Net als zijn vader destijds bij Lochem, zat hij in de val! Guillermo besloot te gaan onderhandelen. De Staatsen wisten dat Spinola met een stevig leger in de buurt was. Ze lieten de Span jaarden gaan, in ruil voor de krijgsgevangenen die Verdugo naar Oldenzaal had gestuurd, maar die hij nu weer terughaalde. Guillermo kwam er genadiglijk vanaf, hij mocht zelfs meenemen wat hij geplunderd had, maar een succes was het niet. Spinola zelf deed het overigens niet veel beter. Na wat schijnbewegingen richting Deventer en Zutphen trok hij zich terug op Groenlo. Maurits zat hem op de hielen en wilde Groenlo gaan belegeren. Dat is het moment waarop ons manuscript betrekking heeft. Groenlo was in Spaanse handen en prins Maurits was van plan die stad in te nemen. Spinola stuurde zijn ver vanger, de graaf van Solre, op dat moment gouverneur van Lingen, naar Oldenzaal omdat van daaruit Groenlo goed bevoorraad kon worden. Dat stuitte de Spaanse opmars. De jonge Verdugo had geen andere keus dan toch maar een soort beleg te beginnen. Hij liet midden in de stad een schans opwerpen om te zorgen dat niemand meer het kasteel uit kon komen, maar de Staatsen in de omgeving schoten de belegerden te hulp. De aftocht van Guillermo Verdugo uit Bredevoort. Willem Baudartius [Public domain], via Wikimedia Commons Staatkundige historie van Holland, 28e deel, Amsterdam 1770, 75 9 OJ Cl D O zr (T> B vO UJ .- o n»

Land van Lochem | 2019 | | pagina 18