9 Engels met hem te praten. Hij was als krijgsgevan gene in Canada geweest en vond het leuk om na jaren weer gebruik te maken van zijn Engels. Het wekte hier en daar verbazing. We bekeken de Rappbodentalsperre, een stuwdam in de oostelijke Harz, en bezochten de Baumannshöhle, een druipsteengrot. In Werningerode werd geluncht, waarna we het Schloss bezochten, dat als “Feudal Museum" was ingericht. Daarna zouden we nog een roofridderburcht gaan bekijken, maar daar kwamen we gelukkig niet verder dan de “Gaststatte". Afscheid De zondagmorgen stond in het teken van afscheid nemen. Maar eerst was er de Evangelische kerkdienst, die begon om tien uur. De vier Lochemers, die op de gemeente-avond waren geweest, zaten vooraan in de kerk, totdat dominee Brochus aan zijn preek toe was. Toen stonden wij op en liepen door het middenpad de kerk uit, vriendelijk lachend naar alle kanten. Het was ontroerend hoe de kerkgangers reageerden, van verschillende kanten hoorde ik “Gott segene Euch". Buiten de kerk namen we afscheid van de dominee en zijn vrouw. Plotseling werd ik aangesproken door een vrouw, die voorbij kwam. Ze zei, dat de Merce des die bij de kerk stond daar opviel en dat zoiets zelfs voor Walter Ulbricht (de toenmalige DDR-leider) onbetaalbaar was. Toen ging ze verder: “Jetzt fahren Sie wieder zurück in die Freiheit und wir bleiben hier". Ze vertelde dat ze kon merken, dat haar West-Duitse familie van hen vervreemdde. Voordat ik bekomen was van haar opmerkingen, was de vrouw met haar boodschappentas weer verdwenen, net zo snel als ze verschenen was. En toen was het de hoogste tijd om Ballenstedt achter ons te laten, als we op tijd in Lochem terug wilden zijn. Burgemeester Baender vergezelde ons tot aan de grens. We kwamen door Magdeburg, waar nog veel in puin lag; de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog waren duidelijk zichtbaar. Tussen Ballenstedt en de grens hebben we vaak gezwaaid naar voorbijgangers, die soms heel verbaasd reageerden. De scheiding in Oost en West was sterk. De grens leverde geen problemen op, het betekende vooral een uur geduld hebben voor de DDR-bureau- cratie. Gecontroleerd werden we ook nu niet, het bezoek was kennelijk bekend en wij kregen een spe ciale behandeling. Toen we eindelijk West-Duitsland binnenreden, haalden we opgelucht adem. We waren weer in ons deel van Europa. Schloss Werningerode was een “Feudal Museum". CD Bezoek aan Schloss Frankenstein. V.l.n.r. de heren Rodermond en Assen uit Lochem, en Wolf, Vater, Stöckl en Paul Wegener uit Ballenstedt. Horecaman Althoff in zijn element. Rechts van hem de heer Ossekoppele en mevrouw Assen uit Lochem, en de fotograaf uit Ballenstedt, die ons op zaterdag vergezelde o zr o 3 a h

Land van Lochem | 2019 | | pagina 13