I 8 Burgemeester Baender Dat gold niet voor Rudolph Baender, de burgemeester van Ballenstedt, die met zijn collega uit Lochem op het idee voor dit contact was gekomen. Baender was een man van achter in de 50 met golvend grijs haar. Na 1945 werd hij de eerste gekozen burgemeester van Ballenstedt en dat was hij 20 jaar later nog. Hij kwam over als een man die de gemeentelijke politiek helemaal beheerste. Daarnaast bleek hij mens te zijn op een prettige manier. Dat zag ik op donderdagmid dag, toen hij even stond te wachten en zijn dochter voorbij kwam met zijn enige kleinkind. Toen was een grootvader te zien, die trots was op zijn kleinkind. Ver der leek Rudolf Baender zich op zijn gemak te voelen in het gemêleerde gezelschap van Nederlanders, die regelmatig op een lichtvoetige manier bezig waren, en Oost-Duitsers die moeite hadden met al die vro lijke Nederlanders. Baender en Althoff hadden elkaar snel gevonden en Baender liet Althoff de ruimte om op een Bourgondische wijze de sfeer te bepalen. Dat verschafte hem waarschijnlijk de kans om de zaak in de gaten te houden. Want Rudolf Baender zal als geen ander hebben geweten, dat er een nummer politiek koorddansen werd opgevoerd. Ik kon me zijn voort durende zorg voorstellen; per slot van rekening zou hij ter verantwoording worden geroepen als er in de ogen van het DDR-regime iets fout ging. Rondrit door de Harz Op zaterdagmorgen vertrokken we om zeven uur per bus voor de rondrit door de Harz. Ik zat naast de heer Meyer, die ik op donderdagmorgen had leren kennen als gemeenteraadslid. Het bleek mogelijk om met hem voorzichtig over politieke onderwerpen te praten. Op een gegeven ogenblik liep ik zelfs in het kwijt. Zijn zoon, die in de voetsporen van zijn vader wilde treden, zou niet meer worden dan een gewone medewerker van het bedrijf. Het vervulde Paul Wege ner met spijt. Zelf was hij een heer naar westerse maatstaven gebleven, ondanks ruim 20 jaar leven in een socialis tische samenleving met zijn eigen, volkse levensstijl. Hij droeg overhemden, die uit het Westen kwamen en rookte West-Duitse filtersigaretten. Toen we vrij dags een ritje maakten in zijn auto door de oostelijke uitlopers van de Harz, viel mij op dat zijn autoradio op de Deutschlandfunk was afgestemd en die zat in Keulen. Bij de meeste andere auto's was de autoradio steevast afgestemd op een Oost-Duitse zender. Want in de DDR was het kwalijk als je luisterde naar West- Duitse radio of keek naar West-Duitse televisie. Paul Wegener durfde zich een onafhankelijke opstelling te permitteren en was daarmee één van de weinigen in Ballenstedt. De meeste anderen liepen volledig in de pas van het regime. Dat was natuurlijk zo bij de SED- secretaris van de Kreis, een heer Wolf, die het prototy pe was van het saaie, ideologisch denkende partijlid. Dan was er de gemeentesecretaris, Frau Mingram, een kleine, actieve vrouw van rond de 50. Zij bruiste van energie en enthousiasme voor het bezoek, maar in haar gesprekken nam ze geen risico. Rfc 1 ft „i*; Ds. Van der Heijden in gesprek met Frau Mingram, de gemeente- secretaresse van Ballenstedt. Groepsfoto in de Baumannshöhle. Op de eerste rij de heren Baender, Stegeman, Althoff en ds. Van der Heijden. De heren Baender en Althoff tijdens een gezellige avond in Hotel Ballenstedter Hof. o zr o 3 o VO UJ

Land van Lochem | 2019 | | pagina 12