11 fl I (Fr 6 Een behulpzame DDR-beambte zorgde er voor, dat de drie Lochemse auto's moeiteloos konden invoegen in de stroom West-Berlijn-gangers. Langzaam reden we de eerste kilometers door het "Sperrgebiet". Na een kilometer of vijf kwamen we bij een parkeerplaats, waar een auto stond te wachten. Het was de auto van burgemeester Baender van Ballenstedt, die met de gemeentesecretaris Frau Mingram en een chauffeur op ons stond te wachten. De begroeting was aller hartelijkst, vooral tussen degenen, die elkaar het jaar daarvoor al hadden ontmoet. We reden door naar Magdeburg, waar we in de Rast- statte "die Börde" iets aten. Daar mochten we ook een kijkje nemen in de Intershop. Dat was een winkel waar je alleen met westerse valuta en een westers paspoort zag ik een tweetal bewapende parachutisten langs de kant van de weg staan. Het was een beangstigend decor als in een film, maar het was werkelijkheid en wij zaten er midden in. We begonnen aan een zwerftocht langs een aantal loketten in het grensgebouw, met achter de loket ten vermoeide DDR-beambten. We vorderden traag, de sfeer was klinisch en mij bekroop het gevoel: hoe komen we hier weer uit Na een uur was het toch zover, dat iedereen de stem pels in zijn paspoort had staan en geld had gewisseld. Per verblijfsdag moesten we 10 West-marken omwis selen, dus 50 Mark per persoon voor het bezoek. Onze auto's en bagage werden niet gecontroleerd, dit in tegenstelling tot anderen, die ook de DDR in wilden. We kregen het vermoeden, dat het bericht van ons bezoek hier was doorgedrongen met de duidelijke boodschap van de DDR-overheid aan het grensperso- neel: Niet moeilijk doen En toen mochten we de DDR binnenrijden. goederen kon kopen die uit het westen kwamen. Het was pure discriminatie van DDR-mensen, ingesteld door de eigen DDR-overheid. Ik was blij dat er vrijwel niets gekocht werd; met 5 minuten stonden we weer buiten. In colonne ging het door de donkere DDR naar Bal lenstedt. De wegen waren soms zeer slecht, maar de burgemeestersauto reed flink door. We kwamen door plaatsen, die een sombere indruk maakten. Er was weinig straatverlichting, neonreclames en verlichte etalages ontbraken helemaal. We zagen een enkeling op straat, allemaal mensen met een aktetas onder de arm. Het was alsof iedereen van een vergadering kwam. Het officiële bezoek begint Onverwacht waren we in Ballenstedt, waar we naar Hotel Ballenstedter Hof reden. De koffers werden uit geladen en door de behulpzame hotelhouder Martin Hense naar de kamers gedirigeerd. In de grote zaal dronken we iets en we hoorden wat het programma voor de komende dagen zou zijn. Het bezoek aan Bal lenstedt was begonnen. Het officiële deel van het bezoek begon op donder dagmorgen om negen uur. Ook al had Nederland de DDR niet officieel erkend, een lagere Nederlandse overheid, de gemeente Lochem, sloot een vriend schapsverdrag met de gemeente Ballenstedt, een stuk DDR-overheid. Toch een impliciete erkenning, zo zag men het in de DDR. We luisterden eerst naar burge meester Baender, daarna kreeg Althoff het woord als leider van de Lochemse delegatie. Beiden spraken over de positieve kanten van internationale contacten op dit niveau. En toen werd het vriendschapsverdrag ondertekend, terwijl de Lochemers en de voltallige gemeenteraad van Ballenstedt toekeken. Baender en zijn Lochemse collega moesten zich zeker van hun zaak voelen, want bij zoveel getuigen viel die over eenkomst niet meer te ontkennen. Een DDR-grenspaal. Hotel Ballenstedter Hof in Ballenstedt was niet nieuw. Hier verbleven we van 17 tot 21 april 1968. o ZT O 3 o <0

Land van Lochem | 2019 | | pagina 10