Een nieuwe tijd! Naoorlogs erfgoed ■illlIÉ Kennismaking met bijzondere bouwkunst en monumenten uit de wederopbouwtijd CeesJan Frank In het voorjaar van 2019 is het project "Een nieuwe tijd! Wederopbouw in de Achterhoek" van start gegaan. De elf gemeenten in de Achterhoek hebben de handen in één geslagen om gezamenlijk het erfgoed uit de periode van de wederopbouw (1940-1965) in deze regio bij een breed publiek onder de aandacht te brengen. De gemeente Lochem besteedt tijdens Open Monumentendag op 14 september aandacht aan het erfgoed uit de naoorlogse periode. Ter gelegenheid daarvan laat Land van Lochem u kennismaken met 30 bijzondere naoorlogse gebouwen en andere objecten in Lochem en Barchem en omgeving. Ze zijn allemaal tot stand gekomen in de periode tussen 1945 en circa 1965-1970, de jaren van de wederopbouw, die veel verandering brachten in de Lochemse samenleving. Oorlogsschade werd her steld, de grote woningnood moest worden gelenigd en er vonden ingrijpende vernieuwingen plaats in de industriële en agrarische bedrijvigheid. Er verre zen nieuwe gebouwen voor de gezondheidszorg, de nutsvoorzieningen en het onderwijs. Nieuwe bouw stijlen, variërend van traditioneel tot heel modern, bouwmateralen en efficiënte bouwmethoden deden hun intrede. Onder meer de nieuwe woonbuurten op de Lochem se Enk en de bedrijventerreinen langs het Twenteka naal zijn de getuigen van deze enerverende periode. Maar ook elders in de stad en op het platteland veranderde er veel. Deze bijdrage in Land van Lochem toont een keuze van sprekende en nog steeds bestaande voorbeelden van allerlei gebouwen, buurtjes en herinneringsmo numenten die het verhaal vertellen van 25 jaar weder opbouw1. Met behulp van het kaartje en de adressen kan de lezer zelf een route samenstellen. Veel meer over deze boeiende periode kunt u lezen in het boekje Lochem 1945-1970. Beelden van een kleine landstad in de nieuwe tijd, dat in 2007 verscheen2. 1. Bierstraat 12 en 14, 1949-1950 Deze twee winkelpanden met bovenwoningen werden gebouwd na een felle brand, die de twee voorgangers verwoestte. Nr. 12 was bestemd voor de kruidenier A.H. Bosch, nr. 14 werd de nieuwe bakkerij met winkel en lunchroom van bakker Gase. De herbouw vond plaats onder supervisie van het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting, naar ontwerp van architect G.K. Veeze. Kenmerkend is de traditionele bouwstijl, waarmee werd teruggegrepen op de oud-Hollandse bouwkunst. Hier uit zich dat in de toepassing van de schilderachtige topgevels, de ramen met roeden, het decoratieve smeedwerk en ambachtelijke baksteen en rode pannen als bouwmateriaal. De beide pandjes vormen een harmonisch geheel met de rest van de gevelwand. 2. Markt 18, winkelpui, 1952 In 1952 kreeg het grotendeels uit 1902 daterende winkelpand van boekhandel Lovink een nieuwe winkelpui in traditionalis tische stijl. De pui heeft een markante houten luifel aan ijzeren trekstangen, met daarboven een rij hoge bovenlichten met glas-in-lood. In de plint is fraai siermetselwerk aangebracht. Het geheel doet denken aan de winkelpuien, zoals die gebruikelijk waren in de zeventiende eeuw. De traditionele vormgeving ver sterkte de uitstraling van de gerespecteerde boekhandel. BOEKHANDEL LOVINK

Land van Lochem | 2019 | | pagina 9