32 Wonninksdijk Met de Nieuwe of Wonninksdijk werd bijna zeker het stuk van de Goorseweg in de omgeving van de vroegere boerderij Wonnink (lag tegenover de Intratuin) bedoeld. De Goorseweg zelf bestond in die tijd nog niet. Maar wel was er blijkbaar een verhoogd stuk weg aangelegd richting kasteel Nettelhorst, een weg die verder als zandweg doorliep naar Gelselaar (op bovenstaand kaartje te zien, aangegeven met een heldergroen kruisje bij de naam Nettelhorst). Het was één van de routes, die de 'Hessen' gebruikten om vanuit het oosten naar Zut- phen en Deventer (en verder) te komen. Een heden ten dage beter bekende route kwam van Borculo en liep langs herberg de Lebbenbrugge en de Lochemse berg richting Lochem (herberg de Luchte) en vandaar naar Deventer en Zutphen. Herberg de Meijer in Neede was destijds net zo'n bekende ('Hessen')herberg als de Leb- benbrugge. Beide panden bestaan nog steeds. Volgens de vermelding in de raadsnotulen kwamen de 'Hessen' met hun karren niet alleen langs Lochem, maar ook in de stad. Dat zal wel niet lang zijn toegestaan, omdat deze zwaar beladen karren het wegdek, bestaande uit veldkeitjes, behoorlijk beschadigden. Het valt me op dat de route via de Wonninksdijk een omweg was, wanneer men uit het zuidoosten kwam. Maar gezien de vermelding van de Wonninksdijk in samenhang met de Hessen en hun karren maakten ze blijkbaar toch meermaals gebruik van deze route. Misschien konden ze via die route gemakkelijker langs de stad Lochem richting Deventer komen, zonder dat zij door de stad moesten rijden. De route Münster - Vreden - Oldenkotte - Mallem - Neede - Gelselaar - Lochem naar Deventer schijnt destijds een veel gebruikte Hessenroute te zijn geweest. De plaats Gelselaar maakt nu nog reclame met dit feit. Noten Geo^rapbtJtclu'J digging »icw'"r is die t a S' f not 7.1 M PT e* -V IIK f'ii.V J> TO jOC II 1 K M op Imil' 11 last vao tli? ADMI M ST 11 AT IK vv. wit (ADA*TBI mi lion..t xnsciiE Of. P. woj.aieiVT -&v Op deze kaart uit ca. 1810 is het tracé van de Nieuwe of Wonninksdijk goed te zien. En ook, dat de verdere route richting Gelselaar deels een eenvoudig zandpad was. Verpondingskaart uit de collectie van het Gelders Archief, genaamd 'Kaart van de geografische ligging der jurisdictiën schoutampt en schependom Lochem, 1810 en 1811. G.A. archief 0873, inv.nr. 46. De maker is P. van der Bosch e.a. CL 1 Land van Lochem nr. 2 juli 2018 2 De benaming 'Hessen' wordt hier tussen haakjes aangegeven, omdat niet alle deze in het oosten van ons land zogenoemde Hessen ook werkelijk uit Hessen kwamen. De echte Hessen vorm den van oudsher een belangrijk gedeelte van alle uit Duitse ge bieden afkomstige koop- en voerlieden. Voor het gemak noemde men hen daarom hier alle Duitse koop- en voerlieden 'Hessen', of ze nu uit Westfalen, Saksen of Rijnland kwamen, dat maakte hier niets uit. Uit mijn jeugd in Lochem herinner ik me, dat oude mensen in die tijd het over 'den Pruus' hadden, als ze Duitsers bedoelden. Dat had er weer mee te maken, dat de staat Pruisen tussen 1876 en 1933 zich zo uitgebreid had, dat haar westgrens zich uitstrekte tot aan de oostgrens van ons land. Alle Duitsers waren toen geen 'Hessen' meer, maar 'Pruzen'. 3 Oud-archief van de stad Lochem, archief 1001, inv.nr. 243 Xtm/eix Mogelijk ging het bij de beschadigde brug om het bruggetje (met pijl) op bovenstaande kaart: de Nieuwe brug (in de Nieuwe of Wonninksdijk?). Gelders Archief, Archief 0509 Kaartenverzameling Rijksarchief in Gelderland: inv.nr. 363: Situatietekening van het terrein boven- en beneden de stad Lochem (19e eeuw). Maker onbekend.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 36