De beschadigde brugleuning Maar kort geleden, bij het zoeken in één van de beide oude Lochemse Burgerboeken3 op de site van het Regionaal Archief in Zutphen, bleek dat er achter in het bewuste inventarisnummer ook een deel van de notulen van de Lochemse raadsvergaderingen tussen 1720 en 1778 verborgen zit. En in één van deze notulen (zie afbeelding 'Bladzijde uit het Notulenboekvan de Lochemse magistraat')staat een vermelding, die met de 'Hessen' en hun karren te maken heeft. Het document, gedateerd 8 september 1744, gaat over de vernieling van de leuning van een bruggetje in de "Nieuwen of Wonninks Dijk tegens de Zwarte A. gelegen". De heer van de Nettelhorst had dit laten melden en verzocht om reparatie De raad besloot dat stadstimmerman Henrik Leverink de schade zou herstellen. In de raad werd er op gewezen dat dergelijke beschadigingen door de Hessen met hun karren werden veroorzaakt en dat zij de straten zowel binnen als buiten Lochem ruïneerden. Besloten werd de waard van De Luchte en die van De Meijer in Neede te laten aanzeggen, dat zij aan passerende 'Hessen' duidelijk moesten maken dat ze de passage (route) over de Wonninksdijk bij Lochem niet meer mochten gebruiken in verband met hun zware en brede karren. Hielden ze zich hier niet aan, dan zouden er andere maatregelen worden getroffen. De rode lijnen tonen een aantal 'Hessen'routes, die via Lochem lopen. De helgekleurde sterren geven van links naar rechts: de plaats van herberg De Luchte onder Lochem, de mogelijke plaats van de vernielde brug op de Wonninksdijk ten westen van Lochem, herberg De Lebbinkbrug ten zuidoosten van Lochem en tenslotte de herberg De Meijer in Neede aan. De ondergrond is de 'Algemeene kaart van het Koninkrijk der Nederlanden' in 1816 samengesteld en uitgegeven door Casparus Muller. Deze druk is uit 1830. De Bfaauw gekielde Hes. reist uit d: Borenhtttdeft, En stuurt zijn lang gespan i>ij 't Hu en Hot en Haar Zijn hoog beladen kar brengt velerhande waar, Bfe't Holfandsch schio weer voert naar Noorden Zuiden straoibfe Afbeeldingen van een Hes met kar en paarden. Het is een houtdruk, ook wel centsprent genoemd van de fa. Erven Wijsmuller. De prent is gemaakt door de uit Duitsland afkomstige, maar in Amersfoort gevestigde drukker Frans Felix. Deze heeft later zijn drukblokken verkocht aan de Amsterdamse fa. Wijsmuller.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 35