De geboorte van een boekhandel Het moet de spekslager Gerrit Boschloo in Deventer begin 19e eeuw voor de wind gegaan zijn. Het ka daster wijst uit dat hij zo omstreeks 1830 eigenaar is van ten minste vier woonhuizen in zijn stad en bo vendien een grote boerderij in Diepenveen. Maar in 1846 strekt zijn belangstelling voor huizen zich uit tot Lochem. Zijn dertigjarige zoon Frederik namelijk heeft daar sinds enige jaren een bedrij^e aan de Walder- straat, en deze jongeman heeft trouwplannen met de 24-jarige, uit Vaassen afkomstige Johanna Bey. Op een betere stand dan de Walderstraat zou hij een win kelbedrijf willen beginnen. Vader Gerrit heeft nu zijn oog laten vallen op een huis met erf, hoek Poststeeg- Markt dat door de dood van de eigenaar-bewoner, Jan Welmers, juist 'in de verkoop' is gekomen. Het is een kloek pand waarin Welmers tientallen jaren zijn bedrijf, een kuiperij, heeft uitgeoefend. Bij het Ka daster is het bekend onder Sectie F nummer 49, met daarachter gelegen tuintje groot 1,64 are. Het uit het einde van de 18e eeuw daterende huis ligt op goede stand. Buurman aan de Oostzijde is de aanzienlijke koopman Jacob Mozes Fortuin. En de aankoop door Gerrit Boschloo komt tot stand. Het jonge paar Boschloo-Bey betrekt op 25 oktober 1846 het door vader gekochte huis en op die dag openen zij hun bedrijf: een boekhandel! Tot zover het citaat. Nog geen tien jaar na deze heug lijke dag overlijdt Frederik. Johanna zet het bedrijf voort en twee jaar later krijgt ze hulp van een plaatse lijke onderwijzer Govert Leendert Meijer. Hoewel hij 18 jaar jonger is treden ze een jaar later in het huwe lijk en zetten ze de boekhandel samen voort. Govert breidt de boekhandel uit met allerlei artikelen, zoals schrijfbenodigdheden, speelkaarten, speelgoed, eau de cologne, wandelstokken en zelfs petroleum en tabaksartikelen. Daarnaast begint hij ook een drukkerijtje annex binderij, wat uiteindelijk resulteert in de uitgave van een 'Weekblad voor Lochem en omstreken", later de "Lochemse Courant". Als Johanna Bey zeventig jaar oud is wordt een op volger gevonden in Jan Hendrik Scheen. Deze neemt op zijn beurt Bernardus Gerhardus Lovink in dienst en volgt er een splitsing tussen boekhandel en druk kerij. B.G. Lovink gaat door met de boekhandel en zijn naam prijkt tot op de dag van vandaag op de gevel. Zo vond ik zomaar een mooi stukje familiehistorie en het boekje heeft een plaatsje gevonden in mijn 'genealogiebibliotheek'. Lochem bevrijd: deel uw persoonlijke herinneringen in Land van Lochem! - In 2020 is het 75 jaar geleden dat Nederland, na vijf jaar bezetting, werd bevrijd. Het einde van de Tweede Wereldoorlog, de bevrijding en 75 jaar leven in vrijheid worden overal in het land uitgebreid herdacht. Ook het Historisch Genootschap zal op verschillende manieren stil staan bij de bevrijding van Lochem en omgeving. In Land van Lochem maken we daarbij graag ruimte voor uw persoonlijke herinneringen of de bevrijdingsverhalen die in uw familie of vriendenkring worden doorverteld. Dat mogen ook heel korte anekdotes zijn, een gedicht, een lied, een bijzondere tekst, foto's uit de bevrijdingsdagen, brieven of kaarten. Maak uw inzending niet te lang; we willen binnen de beperkte ruimte van het tijd schrift zoveel mogelijk herinneringen een U kunt uw bijdrage, met vermelding van uw naam, mailen naar de redactie (redactie@hglochem.nl) of afgeven tijdens de openingsuren van de Veld maat. Stuurt u foto's mee, geef dan ook even aan of ze van uzelf zijn of uit bijvoorbeeld een archief. Inzen den kan tot het eind januari 2020. Uiteraard krijgt u uw foto's of ander beschikbaar gesteld materiaal weer retour. De bevrijdingsspecial van Land van Lochem staat gepland voor het voorjaar van 2020. 29 Q_ Op de nieuwstad verschenen de eerste vlaggen. plek geven.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 33