Tentoonstelling M Paul Ro Hoe ontstond het idee Na afsluiting van de expositie "Vervoer" in 2017 kwam een discussie op gang over een mogelijk nieuw thema voor een tentoonstelling. Al spoedig kwam het idee naar boven iets te vertellen over de nijverheid, de maakindustrie, in onze woon plaats. Maar hoe pak je zoiets aan? Op een enkele uitzonde ring na heeft het HG in zijn archieven niet veel materiaal over de geschiedenis van bedrijven. Ik ben toen begonnen een inventarisatie te maken, welke bedrijven in de "maakindustrie" in Lochem gevestigd zijn. Dat zijn er ruim honderd. Met ondersteunende bedrijven (ac countants, verzekeringen, etc.) worden het er nog veel meer. Aan de hand van die lijst is toen een keuze gemaakt en zijn zeven bedrijven benaderd. Alle zeven zegden meteen hun medewerking toe. Later zijn er nog eens twee bijgekomen. De keuze voor deze bedrijven was niet helemaal toevallig. Mankracht om te organiseren, verschillende branches, ont staansgeschiedenis, oude en jonge bedrijven, en beschikbare ruimte waren factoren die de keuze bepaalden. We kozen voor bestaande bedrijven, omdat de kans dan het grootst was om de geschiedenis boven water te krijgen. En het was duidelijk dat we in een tentoonstelling ook iets moesten ver tellen over de reden waarom bedrijven hier zijn gevestigd. Dat was naast de negen bedrijven het tiende thema. Focko de Zee ging vanaf dat moment aan de slag met zijn boek, dat dezelfde titel heeft, maar waarin over veel meer bedrijven wordt verhaald dan deze negen. En ik ging met een enthousiaste groep aan de slag om de tentoonstelling tot stand te brengen. De exposanten Heeft het HG al niet veel historisch materiaal in bezit, het bleek dat ook de bedrijven dat veelal niet hebben. Maar er was een enorme bereidheid hieraan te gaan werken, wat leidde tot onze mooie tentoonstelling. Er waren meer opval lende zaken en over een paar ervan wil ik iets nader vertellen. Free time Company Veel Lochemmers, inclusief ik zelf, hadden/hebben nog nooit van dit bedrijf gehoord. De term "Voordeeluitjes" is veel bekender, maar dat het een Lochems product is, wist ik, en velen met mij, niet. Ik was dan ook zeer verrast bij mijn eerste bezoek een kleine zestig man achter beeldschermen te zien zitten die deze reisjes allemaal organiseren. Ruim tien jaar geleden gestart met Lochem als bewuste plek voor deze Bij het verschijnen van dit nummer van Land van Lo chem is de tentoonstelling"Made in Lochem" achter de rug. In dit artikel vertel ik graag hoe de tentoonstelling tot stand kwam en hoe we samen met de bedrijven hun geschiedenis hebben kunnen laten zien. Hoe kwam en komt veevoer tot stand, een interessant verhaal (foto Wim Elferink). fabriek van Naeff. Boven - Voor de Tweede Wereldoorlog had Naeff haar eigen goederenwagons bij de GOSM (foto HG). Onder - Op onze speurtocht dook deze foto uit het begin van de jaren 70 op. Het grote complex in het midden (boven de Berkel) is de Links - Mepal liet haar bijna 70 jarige geschiedenis zien in de ontwikkeling van een drinkkop (foto Wim Elferink). Rechts - Op 4 april 1963 werden Mepal en de Kwinkweerd geopend. Hier bieden de dochters van Egon Wolff burgermeester Beusekamp bloemen aan (Foto HG).

Land van Lochem | 2019 | | pagina 30