1918-1952 echtpaar Harmsen-Boom Harmen Harmsen (1878-4 april 1969) trouwt op 29 mei 1914 in het gemeen tehuis te Laren Gld met Wietske (Loes) Boom (1885-3 oktober 1969). Ze zijn dan respectievelijk 36 en 28 jaar oud. Harmen en Wietske krijgen vijf kinderen: drie dochters en twee zonen. De derde dochter Alberta Johanna was nog maar drie maanden oud toen ze overleed. Hun jongste kind, zoon (Arend) Jan is de op volger geworden op hoeve Nieboer. Als Harmen in 1918 zijn vader Albert opvolgt als pachter op Nieboer is Jhr. Jan Hendrik Jacob Constantijn Martens van Sevenhoven eigenaar van het landgoed. Vanaf april 1910 woont het echtpaar Mar tens van Sevenhoven - Collot d'Escury op het landhuis. Ze kwamen altijd in het Harmen en Wietske Harmsen-Boom, foto uit het archief van Jan Burgers (jr). De voorjaar en in het najaar vertrokken ze foto is waarschijnlijk ter gelegenheid van een huwelijksjubileum gemaakt door weer naar Zutphen. Doorgaans mochten pachters en perso neel zich niet in de directe omgeving van het landhuis vertonen. Jaarlijks, op een dag in februari, rond één uur 's middags gingen de pachters bij het personeel in de keuken van het huis zitten. Het personeel werd eerst één voor één naar boven geroepen, dan konden ze snel weer aan het werk gaan. Daarna volgden de pachters. De ontvangen pacht werd in contanten betaald en door de eigenaar bijgeschreven in een pachtboekje. Na het overlijden van Jhr. Jan Hendrik Martens van Sevenhoven in 1923, worden Jhr. Jacob Constantijn en zijn twee zussen, de freules Johanna Benjamina (1883-1956) en Anne Maria (1885-1964) eigenaar van landgoed Velhorst. Zij rentenieren. 's Zomers verblijven ze op het landhuis. 's Winters wonen ze in het Martenshuis aan het Janskerkhof in Utrecht. Gerrit Jan Burgers, de zoon van de tuinbaas. Zijn zoon Jan Burgers staat er ook op. Het landhuis op een foto uit het archief van Natuurmonumenten.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 26