Boeren op Landgoed 'Velhorst', 1878-1968 Hoe verging het drie generaties Harmsen als pachter van hoeve 'Nieboer'? Hendrik Schuring Landgoed Velhorst ligt ten zuidoosten van Almen. Te midden van een vijftal pachtboerderijen, 'Kloekhorst', 'Scholte, 'Bruggink', 'Aytink' en 'Nieboer, staat het landhuis 'Velhorst'. In verhouding met omliggende landgoederen is Velhorst, met een oppervlakte van 318 ha, een klein landgoed. Er ligt 146 ha ten noorden van de Lageweg. Daar werden tussen de Berkel en een bosrijke omge ving de hoeves geëxploiteerd. Op de 172 ha ten zuiden van de Lageweg is alleen bos en heide. Drie generaties Harmsen exploiteerden als pachters hoeve 'Nieboer, die zich direct ten zuiden van het landhuis bevindt. In gesprek met het echtpaar Harmsen-Maalderink Hoe verging het drie generaties Harmsen? Daarover kwam ik in gesprek met Jan Harmsen (1924) en Gerrit- je Harmsen-Maalderink (1927), thans woonachtig in de Lindenhof in Almen. Zij kijken met voldoening terug op hun (werkzame) leven en bewaren goede herin neringen aan hun verblijf op 'Nieboer' op landgoed Velhorst tot 1968. Jan beschikt over een pachtboekje, een pachtcontract en een rapport van neef Gerrit Jan Harmsen (1941-2019) met daarin een stamboom van zijn familie (1). Ik kreeg deze documenten ter inzage en hij stelde ook foto's beschikbaar. Jan en Gerritje zijn getrouwd op 16 juni 1950, respec tievelijk 25 en 23 jaar oud. Ter gelegenheid van hun huwelijk kreeg het jonge echtpaar een luchtfoto van hoeve Nieboer cadeau. Groot DochVeren JA I 1 W A R. K£n Wims r«fi Op deze kaart van Klein Dochteren, afgedrukt bij het artikel van Martens van Sevenhoven in Gelre (1935) is ook landgoed Velhorst te zien. Het echtpaar Harmsen-Maalderink in 2018, archief AJ.Harmsen.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 21