om een biertje mee te drinken, maar zakelijk gezien volgen we duidelijk twee verschillende lijnen. Dat was dus eens maar nooit meer in de Brabanthal len. Veilingmeester Fris: "Zo" en "Duur" zijn de twee be kende woorden van de doorsnee veilingbezoeker. Dit in tegenstelling tot mijn Duitse klanten, die kochten gewoon. De Castanghe als thuisbasis Advertenties van het Veilinghuys De Castanghe waren regelmatig te vinden in de grotere kunst-, antiek- en verzamelbladen zoals De Verzamelkrant, in De Te legraaf in Nederland en in Engeland en Duitsland. Hierin werden de komende veilingen aangekondigd. Een hoge opbrengst was gegarandeerd mede dankzij circa 1000 Duitse cliënten. Ook vanuit Londen werd regelmatig geboden op zilveren objecten. De inbreng aan kunst en antiek verkreeg ik voornamelijk uit parti culier bezit; ik vertikte het om koelkasten, broodroos ters te veilen. Het was tenslotte geen kringloopwinkel. Het percentage Duitse kopers was circa 20% van mijn bestand en die kwamen uit Gronau, Ahaus, Vreden, Munster, Stadtlohn. Zij waren zeer kooplustig. Mijn hartstocht als veilingmeester ligt echter bij de oldti mers, ik bezat zeer kostbare automobielen waaronder een Studebaker President uit 1937, te zien op bij gaande foto. De eerste Oldtimers Veiling organiseerde ik, zoals vermeld, in AHOY, Rotterdam. Een dergelijke veiling is een kostenverslindende organisatie, die goed aangepakt moest worden. Ik was als enig veilinghuis voor oldtimers in Nederland overgebleven. Veilinghuis De Zon in Amsterdam heeft ook enige tijd dergelijke veilingen georganiseerd, maar die is er mee gestopt. Het is ook niet simpel om zo'n enorme veiling te organiseren. Alleen al de locatie, die moet enorm groot zijn en dat is al vaak een probleem. Amerika Het idee van een oldtimersveiling komt oorspronke lijk uit Amerika. Ik ben diverse keren naar het Mekka van oldtimersveilingen geweest in Scotsdale, Arizona, waar ik logeerde in het Sunburst Resort. Daar worden jaarlijks de Barett-Jackson Veilingen gehouden, ca. 1.500 automobielen, omzet destijds 40 miljoen dollar. Als daar een veiling wordt gehouden stromen vanuit alle hoeken van de wereld de liefhebbers toe. Zo zijn er veel Duitsers die daar kopen, maar de laatste jaren ook erg veel Japanners. En ze moeten allemaal uren in het vliegtuig zitten om de veiling te bereiken. Arizona is nogal een uithoek. Ik was bijvoorbeeld bijna zes tien uur onderweg. Eerst acht uur naar New York en daarna nog zes uur naar Arizona via Los Angeles. Het is de moeite echter meer dan waard. Wat daar gebeurde is niet te geloven. Ik ben nogal kooplustig en zag daar diverse interessante oldtimers. Op een gegeven moment werd een schitterende wagen geveild en kon ik mijn kooplust niet bedwin gen. Ik kocht die auto. Mijn vriendin zei: "Wat heb je nu gedaan?". En gelijk had ik er eigenlijk spijt van, ik had niets aan die wagen. Ik ging direct naar de Office om te betalen. Op dat zelfde moment kwam daar de eigenaar van de wagen aan. Schreeuwend riep hij: "My car is sold for too less money. I want him back". Een kans die ik natuurlijk gelijk aangreep. "Okee", zei ik, "honderd surplus" en we praten nergens meer over". Gelukkig ging hij daarmee akkoord en zo was ik van een auto af die ik eigenlijk niet wilde en had ik nog honderd op de koop toe. Ieder jaar in februari is er zo'n grote veiling in Arizona en als het even kan wil ik volgend jaar toch weer gaan. Echte veilingtips voor de Nederlandse veiling doe ik hier niet op. In febru ari is het altijd prachtig weer en kom ik als herboren uit Arizona terug. Ik bezit altijd een "bidders pass". In Amerika veilen ze op een veel hardere wijze dan in Nederland. Het gaat razendsnel, zodat je het nauwe lijks kunt volgen. Voordat je je bidders pass hebt opge- Mercury Parklane uit 1957, voor het veilinghuis. Een prachtge Philos Ballot uit 1907.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 19