Een episode uit de geschiedenis van Veilinghuys De Castanghe in Lochem Persoonlijk verhaal van een veilingmeester en beëdigd taxateur Louis Fris In Lochem was Veilinghuys De Castanghe gevestigd. Het veilinghuis bevond zich in de Kastanje laan, in het gebouw dat in 1906 als "verkooplokaal" of "venduhuis" was opgericht door Hartog Nijstad, telg uit de bekende antiquairsfamilie1. In 1983 kwam het pand in bezit van veilingmeester en beëdigd taxateur Louis Fris, die in het onderstaande verhaal vertelt over zijn internationale veilingcarrière, die Lochem als uitvalsbasis kende. 14 Van bankdirecteur naar veilingmeester Ik was altijd al geïnteresseerd in veilingen, kunst, antiek en oldtimers. Destijds, in 1983, stond een advertentie in Elseviers Weekblad: "Veilinghuis ter overname aangeboden te Lochem". Ik wist niet eens in welk deel van Nederland die plaats gelegen was. Op dat moment was ik directeur van een Handelsbank te Beverwijk en woonachtig in Haarlem. Op een gegeven moment dacht ik: dat kan ik nog wel tot mijn pen sioen blijven doen, maar dan zal ik altijd onderdeel blijven uitmaken van een kolossaal lichaam. Een klein radertje in zo'n groot geheel was nu net wat ik niet wilde. En zo ontstond de drang om mijn eigen onder neming te starten. Ik bezocht altijd al veilingen. Toen ik bankdirecteur was behaalde ik mijn diploma Veilingmeester zuiver uit liefhebberij. En toen kwam de mogelijkheid om het Lochemse veilinghuis over te nemen op mijn weg, een "Venduhuis" met een grote reputatie, voorheen geleid door de heer Nijstad, de voormalige directeur van Christie's Amsterdam. In november 1983 heb ik het pand met naastgelegen woonhuis gekocht, nam ontslag bij de bank en verkocht mijn patriciërshuis te Haarlem. Ik organiseerde vier antiekveilingen per jaar en tevens mijn eerste Oldtimers Veiling in AHOY, Rotterdam in juni 1985. Er volgden jaarlijks Oldtimers Veilingen in Haarlem, Rotterdam, Den Bosch, Hilversum, Den Haag, etc. Deze werden in het weekend bezocht door circa 10.000 bezoekers en 5.000 potentiële kopers en geïnteresseerden. Het percentage daadwerkelijke ko pers is echter met 1 of 2 zeer laag. Om enigszins uit de kosten te komen die dit soort veilingen met zich meebrengen was een toegangsprijs van tien gulden noodzakelijk. Dat ligt thans op 50 euro. Het maakt nogal uit in welk deel van het land de veiling plaats vindt. In Haarlem was dat nooit een probleem doch in Brabant liep de veiling totaal niet. Ik ben tot de conclusie gekomen dat Brabanders een leuk volk zijn CL Een zeldzame Studebaker President uit 1937, voor Kasteel Verwolde. Nash 600 coupe uit 1948, geparkeerd voor het veilinghuis in de Kastanjelaan.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 18