29. Lochemsebrug, 1948-1949 In de Tweede Wereldoorlog kregen de verschillende betonnen bruggen over het Twenthekanaal het zwaar te verduren. Ook de Exelsebrug en de Lochemsebrug, de markante uit 1931-1932 daterende betonnen boogbruggen bij Lochem, werden ver woest. De Exelsebrug werd in iets vereenvoudigde vorm in beton hersteld, maar ter hoogte van de Stationsweg kwam een stalen vakwerkbrug te liggen. De brug werd in 1948-1949 gebouwd. De vakwerkbrug ontleent zijn dragende vermogen aan een stalen vakwerkconstructie aan beide zijden van het wegdek. Die stalen constructie is opgebouwd uit vormvaste driehoekige delen, die de constructie de noodzakelijke stevigheid geven. 27. Goorseweg 13, silotoren, circa 1950 Een baken in het landschap is deze hoge silotoren, die in de naoorlogse periode werd gebouwd door de afdeling Technische Dienst van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging "Centraal Bureau van het Nederlandsch Landbouw-Comité" G.A. te Rotterdam. De toren staat strategisch langs de belangrijke rijksweg naar Twente én aan het Twentekanaal, waar de overslag plaats vond. Het imposante gebouw heeft een uiterst functionele en moderne opzet en bestaat uit een in de buitengevels zicht baar gelegen betonskelet. Markant zijn de grote stalen roeden- ramen in het bovenste deel van de toren. De vullingen zijn van baksteen en licht gepleisterd. Het gebouw is een mooi voorbeeld van de grootschalige modernisering van de agrarische sector na de Tweede Wereldoorlog. 28. Mogezompsebrug, 1957 De Mogezompsebrug over het Twentekanaal is tijdens de Tweede Wereldoorlog verwoest. Het heeft vele jaren geduurd eer er weer een vaste oeververbinding kwam. Tot 1958 was er een eenvoudig pontje, dat vooral werd ingezet om de schoolkinderen uit de Armhoede, die naar school gingen in Nettelhorst, over te zetten. In 1957 werd begonnen met de bouw van een nieuwe vaste brug, een stalen brug met een betonnen rijdek. 30. Larenseweg 19-33, eengezinswoningen, jaren 50 In 1952 en 1953 werden aan de Larenseweg in twee bouwfasen 12 geschakelde eengezinswoningen gebouwd, in twee blokjes van drie en drie blokjes van twee. In de bouwvergunning wordt gesproken over de bouw van arbeiderswoningen. De woningen, vermoedelijk een ontwerp van architect Veeze, oogden destijds heel modern door de flauw hellende en boven de voor- en achter gevel iets opgewipte zadeldaken en de wit geverfde muurdelen, die ze de huizen een fris aanzicht geven. Het ontwerp valt op door de kleurcontrasten en de zorgvuldig over de gevels ver deelde vensters, in verschillende vormen en afmetingen. Steeds terugkerende details zoals de bakstenen schoorstenen, de verti cale bakstenen hoekdammen en de vensters brengen ritme in het gevelbeeld.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 16