23. Rozenweg 6-8, 11-13, Kastanjedwarsstraat 2-4, 6-8, woningwet woningen, 1947 Deze vier blokjes van telkens twee kleine woningen zijn de eerste woningwetwoningen, die kort na de Tweede Wereldoorlog in Lochem werden gebouwd door de Lochemse Bouwvereniging. Ze staan vlak bij elkaar in het buurtje dat zich vanaf het begin van de twintigste eeuw ten oosten van het centrum van Lochem had ontwikkeld. De huizen passen in schaal en vormgeving goed bij de oudere bebouwing. De bakstenen gevels, rode pannendaken met schoorstenen en kleine dakkapellen zijn kenmerkend voor de vroeg naoorlogse traditionele woningbouw. 24. Nieuweweg 18, Sint Jozefkerk, 1957 In Lochem is de Rooms-katholieke Sint Jozefkerk het enige kerk gebouw uit de vroege naoorlogse periode. Het gebouw toont mooi de ontwikkeling van de moderne kerkarchitectuur uit die tijd. Traditie en vernieuwing gaan hand in hand. De Jozefkerk is opgezet als een ruime moderne functionele zaalkerk met half- vrijstaande klokkentoren. In de juist traditioneel gemetselde bakstenen gevels zijn subtiele siermetselwerkdetails verwerkt. Bijzonder zijn de mooie glas-in-loodramen en de uitgebouwde ingangspartij met zorgvuldig gedetailleerde houten deuren. Architect P. Starmans bouwde in de jaren 50 en 60 verschillende katholieke kerken in het bisdom Utrecht, waaronder de Sint Isidoruskerk in Utrecht en de Martinuskerk in Doorn. De Lochem se kerk staat op een groot terrein met bestraat voorplein en tuin. 25. Nieuweweg 12, kleine villa, 1952 Deze woning dateert uit 1952 en werd gebouwd aan de Nieuwe weg. Het huis is een mooi voorbeeld van de na de oorlog sterk veranderende opvattingen over de bouw van representatieve woonhuizen in de Lochemse villawijk. In alle opzichten is het een behoorlijke stijlbreuk met de klassiek wit gepleisterde villa's uit het einde van de negentiende eeuw. Traditionele elementen als het dakoverstek en het balkon hebben hier een moderne verta ling gekregen. De houten dakrand wipt omhoog en het balkon is van beton en heeft decoratieve ronde gaten. De houten gevelbe kleding zien we ook bij het dubbele woonhuis aan het Van Lutter- veltplein. Het betreft vermoedelijk een ontwerp van het Lochem se architectenbureau Veeze en Twijnstra. 26. Kanaalweg 4-6, Poederpakhuis De Berkelstroom, jaren 50 In het begin van de jaren 50 ontwierp architect Gerrit Feenstra in opdracht van de Coöperatieve Melkproductenfabriek "De Berkel stroom" een nieuw poederpakhuis. Op deze locatie stond al sinds 1905 het complex van de Coöperatieve Zuivelfabriek en Melkin richting (CMZ). In 1965 ging "De Berkelstroom" op in de Coberco. Feenstra (1890-1985) was zeer bedreven in het ontwerpen van zuivelfabrieken in het noorden en oosten van Nederland, waaron der vele fabrieken voor de Geldersch-Overijsselsche Bond van Co- operatieve Zuivelfabrieken. Het Lochemse poederpakhuis is een imposant zes bouwlagen tellend gebouw, opgetrokken in beton en baksteen. De betonnen verdiepingsvloeren zijn zichtbaar in de bakstenen gevels. Markante details zijn de kleine raampjes en de boven elkaar gelegen laad- en losluiken. 11

Land van Lochem | 2019 | | pagina 15