19. Zwiepseweg 60-68, Zwiepsehof, appartementengebouw, 1967 Op de plek van de imposante villa Beau Regard, ooit de woning van Lochems burgemeester Tjepke Haitsma Mulier, werd in 1967 een voor die tijd uiterst modern appartementengebouw gerealiseerd, met in totaal 21 flatwoningen. De Zwiepsehof was bestemd voor ouderen. Voor deze doelgroep werden in de naoorlogse jaren uiteenlopende woonvoorzieningen gebouwd. Eén daar van was het verzorgingstehuis De Berkelhof aan de Zwiepseweg. In de nieuwe woonbuurten verrezen blokjes bejaar denwoningen, zoals aan de Dillenburg en de Prins Clauslaan. 20. Van Hogendorplaan, woningen, jaren 50 De bebouwing van deze laan dateert uit de periode 1955-1960 en bestaat uit geschakelde eengezinswoningen en zogenaamde duplexwoningen. De bouwstijl is een mix van traditioneel en mo dern, ook wel "shakehands" genoemd. Aan de westzijde van de laan staan de woningblokjes telkens schuin op de openbare weg georiënteerd, wat een speels straatbeeld oplevert. De duplexwo ningen aan de overzijde bestaan uit beneden- en bovenwonin gen, een bijzonder type in Lochem. 21. Bosweg 1, Huize Sint Jozef, 1951 In 1917 begonnen de Zusters Franciscanessen een rusthuis, ge naamd Sint Jozef in de Villa Antoinetta op de hoek van de Bar- chemseweg en de Bosweg. De villa werd in de jaren 20 uitgebreid met een nieuwe vleugel en een kapel, naar ontwerp van architect G.J. Postel. In 1951 en in 1964 werd het rusthuis flink verbouwd en uitgebreid, waarbij de vleugel van Postel vrijwel geheel werd vervangen. Het tegenwoordige Sint Jozef toont zich dan ook als een naoorlogs gebouw, in de traditionalistische bouwstijl van de Delftse School. Bijzonder element is de ruime ingangspartij met de natuurstenen omlijsting. 22. Molenbelt, eengezinswoningen en bungalows, jaren 60 De Molenbelt is een kleine naoorlogse woonwijk die bestaat uit een buurtje met karakteristieke rijtjeshuizen en een gedeelte met grote vrijstaande bungalows op ruime kavels, merendeels uit de jaren zestig. De rijtjeshuizen zijn eengezinswoningen in kleine haaks op elkaar geplaatste blokjes. Dit patroon herhaalt zich vier keer en noemen we een zogenaamde stempel. Hebben deze woningen nog een traditionele uitstraling door de pannendaken, de bungalows ogen een stuk moderner door de strakke vormge ving en de platte daken. Ze liggen in grote tuinen. Het buurtje is de moderne naoorlogse variant van villapark Berkeloord uit het begin van de vorige eeuw. 10

Land van Lochem | 2019 | | pagina 14