15. Zwiepseweg 117, bankgebouw, 1947 Dit pand werd in 1947 gebouwd als vestiging van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank Lochem. Architect G.K. Veeze was de ontwerper van het robuuste bakstenen gebouw. Kenmerkend voor de vroege naoorlogse bouwperiode is de traditionele bouw stijl, die geïnspireerd is op de schilderachtige Hollandse architec tuur uit het verleden. Hiermee werd het solide en betrouwbare karakter van de bankinstelling benadrukt. Markante details zijn het grote, met rode pannen gedekte zadeldak tussen zware eindtopgevels, het ambachtelijke metselwerk en de ramen met roeden. De voorgevel heeft links een kleine, door de dakgoot ge stoken, zogenaamde "Vlaamse gevel" en in het midden een grote vensterpartij met natuurstenen omlijsting. De voortuin wordt afgesloten door een bakstenen muur met poortjes. 16. Dr. Ten Bokkel Huininkweg, woonhuizen, jaren 50 In de jaren 30 werden de eerste kleine villa's en landhuisjes aan de Dr. Ten Bokkel Huininkweg gebouwd, een flink aantal naar ontwerp van de bekende Lochemse architect G.J. Postel. Maar ook na de Tweede Wereldoorlog was er veel bouwactiviteit. Daarvan getuigen onder meer de vrijstaande woningen op nr. 7 (1948) en nr. 20 (1950) en het dubbele woonhuis nr. 22-24 uit 1952. De nrs. 7 en 20 zijn met hun pannendaken, roedenramen, dakkapelletjes, grote schoorstenen en omlijste deuren typerend voor de traditionele bouwtrant van de Delftse school. Het iets jongere dubbele huis (volgens de bouwvergunning gaat het om woningwetwoningen) heeft een wat modernere uitstraling door het flauw hellende, ver overstekende dak, de samengevoegde vensters en de stalen balkonnetjes. 17. Van Lutterveltplein 6-8, dubbele woning, 1957 In de jaren 50 werd aan de oostzijde van Lochem druk gebouwd. Er verrees ten zuiden van de Zwiepseweg een nieuwe wijk, met onder meer rijtjeshuizen, een nieuwe huishoudschool en een M.U.L.O. school. Aan het ruime Van Lutterveltplein, genoemd naar Remmet van Luttervelt, burgemeester van Lochem van 1929 tot 1942 en van 1945 tot 1949, kwam naast de M.U.L.O. een opval lend, modern dubbel woonhuis te staan. Het werd in 1957 ont worpen door het architectenbureau van G.K. Veeze en F.J. Twijn- stra uit Lochem. De bouwstijl, met traditionele én heel eigentijdse elementen, is typerend voor de wederopbouwperiode. Opvallend zijn het geknikte dak, de grote schoorstenen en de houten afwer king van de voorgevel, die contrasteert met het rode en het wit geverfde metselwerk. 18. Hugo de Grootlaan 1-21, Johan de Wittlaan 11, 12-16, Thorbec- kelaan 17, rijtjeshuizen, 1955 In januari 1955 werd de vergunning aangevraagd voor het bou wen van een aantal eengezinswoningen, garages en schuren aan de Hugo de Grootlaan, de Johan de Wittlaan en de Thorbecke- laan. Vergelijkbare huizen staan ook aan de Johan van Olden- barneveltlaan. De woningen werden in blokjes van twee of drie gebouwd. De vormgeving is traditioneel, wat kenmerkend is voor de woningbouw uit deze periode in Lochem: bakstenen gevels, zadeldaken met gemetselde schoorstenen en gesmoorde dak pannen. De vensters zijn voorzien van ramen met roedenverde- ling en boven de ingangen bevinden zich grote houten luifels aan ijzeren trekstangen. Bijzonder zijn de grote woonkamervensters. De kozijnen daarvan springen iets naar voren op kleine houten klosjes. 9

Land van Lochem | 2019 | | pagina 13