k ^wm- 11. Borculoseweg, Barchem, oorlogsmonumenten, circa 1945 Voor de hervormde kerk in Barchem staan twee monumenten ter herinnering aan de Tweede Wereldoorlog. De Lochemse archi tect G.J. Postel is de ontwerper van de markante bank, die werd opgedragen "aan de boeren van het zuidelijke deel van Laren voor hetgeen zij deden voor hun landgenooten tijdens de jaren 1940-1945", zo staat op de natuurstenen rand van de rugleuning te lezen. Vlakbij de herinneringsbank bevindt zich een tweede monument, een natuurstenen kolom waarop een kruis is ge plaatst. Het monument eert acht plaatsgenoten, die in de oor logsjaren om het leven zijn gekomen. De beeldhouwer, graficus, schilder en glaskunstenaar Pieter Starreveld heeft het monument ontworpen. Starreveld, geboren in 1911, volgde zijn opleiding aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam en de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Ook kreeg hij les van de bekende Arnhemse beeldhouwer Gijs Jacobs van den Hof. Na de Tweede Wereldoorlog ontwierp Starreveld, die in het verzet had gezeten, vele herdenkingsmonumenten in Nederland. 12. Zwiepseweg, oorlogsmonument en herinneringsbank, 1952 In 1944 ontstond op het nabijgelegen huis De Heest brand als gevolg van een luchtbombardement. Totale verwoesting van de oude havezate kon worden voorkomen door daadkrachtig ingrijpen van de inwoners van Zwiep. Als dank voor hun hulp en als herinnering aan deze gebeurtenis schonk de eigenaar van De Heest, de heer K. de Mol van Otterloo, deze zeshoekige her inneringsbank, geplaatst rond een lindeboom, aan de Zwiepse gemeenschap. Het "monument" werd in 1952 plechtig onthuld onder begeleiding van een regiment Huzaren van Boreel. De in het houtwerk aangebrachte tekst houdt de herinnering aan de gebeurtenis levend. 13. Zwiepseweg 137, wederopbouwboerderij, 1955 Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog werd de oude hal- lehuisboerderij Rienderink in de buurtschap Langen verwoest. Bij de wederopbouw in de jaren 50 verrees een eenvoudige bakste nen woning, die in niets meer lijkt op de verdwenen hallehuis- boerderij. Toch heeft de nieuwe woning een traditioneel karakter door de bakstenen gevels, de vensters met houten luiken en het pannendak, kenmerkend voor de vroege wederopbouwtijd. Naast de woning staat nog steeds een fraaie historische schuur, restant van het oude boerenerf. 14. Zwiepseweg 135, boerderij, 1951 De buurtschap Langen had het zwaar te verduren in het voorjaar van 1945. Tijdens de hevige gevechten, die aan de uiteindelijke bevrijding van Lochem vooraf gingen, gingen verschillende boerderijen in vlammen op. Hieronder was ook de oude boerderij Lunsink van de familie Binsbergen, de laatste boerderij voor Lo chem. In 1951 vond de herbouw van de boerderij plaats. Anders dan bij het vlakbij gelegen Rienderink werd hier gekozen voor de bouw van een traditionele boerderij, qua opzet geïnspireerd op het oude hallehuis: woon- en stalgedeelte bevinden zich onder één dak, met afgeschuinde dakvlakken, zogenaamde wolfeinden, boven voor- en achtergevel. 8 mM-M BlKl 0i

Land van Lochem | 2019 | | pagina 12