7. Lochemseweg 33 Barchem, Hotel Oudhof, later Kraaminternaat "Oudhof", 1962 In de jaren 30 kocht de familie Rouwenhorst het pension Ons Ge noegen, dat geleidelijk aan werd uitgebreid en verbouwd tot een modern hotel-pension. De familie Oudheusden nam het pen sion in 1960 over, liet het in 1962 ingrijpend verbouwen en gaf het een nieuwe naam: Hotel Oudhof. In 1968 werd het complex aangekocht door de Stichting Samenwerkende Gelderse Kruis verenigingen, die er een "vormings- en opleidingscentrum" voor leerlingkraamverzorgsters vestigde. Het centrum stond bekend als "kraaminternaat" en omvatte naast leslokalen ook woonruim te voor staf en leerlingen. Een internaat is het al lang niet meer, maar De Oudhof staat er nog steeds. Het is een L-vormig gebouw met flauw hellende daken en wit geverfde bakstenen gevels. 8. Lochemseweg 27 Barchem, Groene Kruisgebouw, 1951 Het Groene Kruis is in 1900 opgericht door de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. De vereniging richtte zich op het verzorgen en verplegen van zieken en het verbeteren van hygiënische omstandigheden. In het bijzonder stonden de wijkverpleging, de thuiszorg en de zuigelingenzorg centraal. In de naoorlogse jaren ontstonden veel nieuwe lokale Groene Kruisverenigingen en werden vele nieuwe en modern ingerichte kruisgebouwen gerealiseerd. Barchem kreeg in 1951 een eigen kruisgebouw, aan de Lochemseweg. Hoewel het al lang in gebruik is als woonhuis is de oorspronkelijke functie nog steeds afleesbaar aan het groene kruisteken in de voorgevel. Het Lochemse Groene Kruisgebouw stond aan de Zuiderbleek en is in de jaren 80 afgebroken. 9. Van Damstraat en Bosweg, Barchem, woningwetwoningen, 1950 1954 Ook Barchem werd na de Tweede Wereldoorlog uitgebreid met een klein complex woningwetwoningen. Dat gebeurde aan de westzijde van het dorp. Aan de Van Damstraat en de Bosweg werden in drie bouwfasen (1950, 1951 en 1954) dubbele arbei derswoningen gebouwd. Het zijn voor hun bouwtijd markante woningen, zoals die ook in Lochem en Laren zijn gerealiseerd. De woningen hebben allemaal bakstenen gevels en rode pannenda ken. Om een beetje afwisseling in het straatbeeld te brengen is gevarieerd met de plaats van de voordeuren (voor- of zijgevels) en de bijkeuken- en schuuraanbouwen (zij- of achtergevels). 10. Ruurloseweg 2, Barchem, De Groene Jager, 1948 Nadat het oude hotel Bosch in 1945 door oorlogshandelingen was vernield werden kort na de oorlog plannen gemaakt voor een nieuw hotel "In De Groene Jager" door architect J.D. Postma. Het definitieve ontwerp dateert echter uit 1948 en is van de hand van de bekende architect J.F. Berghoef, in samenwerking met H. Klarenbeek. De opdracht voor het hotel "met winkel en feest- en vergaderzaal" kwam van hotelier J. Bosch. Berghoef ontwierp een markant gebouw van twee bouwlagen met een flauw hellende kap in een mengvorm van traditionele en moderne stijlelemen ten. Heel bijzonder waren de grote tuimelramen in de zijgevel, nog te zien op oude foto's van het hotel. 7

Land van Lochem | 2019 | | pagina 11