3. Burgemeester Leenstraat 25, schakelstation, 1953 Het schakelstation werd gebouwd in opdracht van de Provinci ale Geldersche Electriciteits-Maatschappij PGEM. Het gebouw vervulde een belangrijke rol als schakel- en verdeelstation in het Lochemse elektriciteitsnet. Het ontwerp is van de huisarchitect van de PGEM, Hendrik Fels. De vormgeving van het gebouw her innert nog sterk aan de vooroorlogse gebouwen die Fels voor de PGEM ontwierp, zoals verschillende grote elektriciteitscentrales en transformatorhuisjes, stuk voor stuk stoere bakstenen gebou wen met platte daken en vaak betonnen details. 4. Prinses Marijkelaan 16-26, Albert Hahnweg 65-83a, naoorlogse woningwetwoningen Het Prinsessenbuurtje was de eerste nieuwe woonwijk die na de oorlog door de Lochemse Bouwvereniging werd voltooid. Uitein delijk werd de oude Lochemse enk voor een groot deel bebouwd met een uitgestrekte woonwijk, de "Nieuwbouw". Door de wit geschilderde voorgevels werd de Prinsessenbuurt ook wel eens "Klein Soestdijk" genoemd. De meeste woningen zijn inmiddels gesloopt en vervangen door nieuwe. Aan de Prinses Marijkelaan en de Albert Hahnweg staan echter nog voorbeelden van die eerste naoorlogse rijtjeshuizen uit circa 1950. De woningblokken hebben traditionele rode pannendaken met grote schoorstenen, bakstenen gevels en voordeuren met kleine ruitjes en bovenlich ten met markante roetjes. 5. Meindert Hobbemalaan, naoorlogse uitbreidingswijk, 1967-1968 De Meindert Hobbemalaan en omgeving is onderdeel van de naoorlogse "Nieuwbouw" op de Lochemse Zuiderenk. De buurt bestaat uit eenvoudige blokken rijtjeshuizen in een halfopen verkaveling uit de late jaren 60. Bijzonder is de stedenbouwkun dige structuur door de toepassing van woningblokken rond grote rechthoekige plantsoenen, die een soort ho^es vormen, haaks op de doorgaande straten. De woningen zijn typerend voor de bouwtijd: eenvoudig, uniform, doelmatig en gerangschikt in blok ken van twee bouwlagen onder één pannendak. Iedere woning heeft een zogenaamde doorzonwoonkamer met grote ramen in voor- en achtergevel. Het bovenste deel van de voorgevel is wit geschilderd, wat de woningen een vriendelijk aanzien geeft. 6. Fonteinbeeld van Willem Berkhemer, 1961 De vroegere Rijks H.B.S. aan de dr. Cartier van Disselweg gold als één van de fraaiste naoorlogse schoolgebouwen in het oosten van Gelderland. Het complex naar ontwerp van architect J. Wie- dijk is in 2006 helaas gesloopt. De imposante vier meter hoge marmeren fontein, die het schoolplein sierde, kon echter veilig worden gesteld. De beeldhouwer Willem Berkhemer ontwierp deze fontein in 1961 als pronkstuk in de zorgvuldig ontworpen aanleg rond de H.B.S. Tegenwoordig heeft het hoge fonteinbeeld, dat bestaat uit asymmetrisch gestapelde bakken van marmer, met daartussen "trommels" zoals bij antieke zuilen, een plaats op de Nieuwe Begraafplaats. 6

Land van Lochem | 2019 | | pagina 10