Echt bericht van eene mislukte lugtreize Eerste poging tot een bemande ruimtevlucht Eddy ter Braak Lochem kreeg al in 1804, heel vroeg in de ontwikkeling van de vlucht met een luchtballon in ons land, bij toeval met het fenomeen te maken. "De Bolnu des Vrijdags middags ten drie uuren opgelaaten zynde, heeft zich(volgens echte be richten) reeds om half vyf uurenboven de Stad Lochem (by Zutphen), in de gedaante eener Zon van eene schynbaare grootte van 2 voet1 middel- lyns, vertoond, en is omtrend half zes uuren, an derhalf uur van Lochem2, nedergedaald, alwaar hy door eenige Landlieden is tegengehouden, tot dat de Wel Ed. Heer Mr. H.J. RAEDT, Officier van het Scholtambt Lochem, hem opeischte, op een Kar ten zyne huize deed brengen, en op een Zolder aldaar te droogen deed leggen; zynde de Bol door deze voorzichtige behandeling, tot groot genoegen van HOPMAN, nog vry ongeschonden gebleeven, zoo dat deze, hoe ongelukkig zyne on- De ballon'Lust tot onderzoek'van de heren Loude en demeeming OOk moge Zyn Uitgevallen, eCliter nOg Hopman in 1804. bestendig den lust laat blyken om dezelfde proef te herhaalen, en dus in de roem der welgeslaagde Luchtreizigers te deelen."3 Het kan heel verrassend zijn, wat je bij het zoeken op het internet zo nu en dan tegenkomt. Op zoek naar gegevens over vroegere Lochemse windmolens stuitte ik op een verhaal over de eerste poging van Nederlanders om met een bemande ballon de lucht in te gaan. Bij de eerste publieke poging ging het echter mis. Abraham Hopman, 'lugtreiziger', zag zich toen door het onrustige aanwezige publiek gedwongen de ballon zonder bemanning op te laten stijgen, met boven staand gevolg, geschreven in het nogal omslachtige taalgebruik uit het begin van de negentiende eeuw. Lochem blijkt dus een heel kleine rol te hebben gespeeld in deze eerste poging tot een bemande ruimtevlucht. Abraham Hopman is uiteindelijk een paar maan den later (29 september 1804) toch Nederlands eerste luchtreiziger geworden. De droom van Loude en Hopman werd op 29 september bewaarheid bij een nieuwe poging vanuit Rotterdam. Loude ging niet mee. Abraham Hopman steeg alleen op en 'landde' bijna een uur later in een weiland bij Schiedam. "Landde" klinkt eigenlijk te mooi, want Hopman botste met de gondel tegen een slootkant en tl J. A. Hopman, Lugt reiziger te Rotterdam 1808. rii

Land van Lochem | 2019 | | pagina 9