HELPT BOEYINK AAN EEN NIEUW HUISJE! last van de Officier van Justitie overgebracht naar een zenuwinrichting. Daar kon hij nadenken over zijn aandeel in de zaak Boeijink, wat leidde tot een ingezonden brief in het Deventer Dagblad van 4 april 1934. De affaire Boeijink was terug in de publiciteit. Begin april 1934 schaarde De Telegraaf zich bij de supporters van Boeijink. Dat was verrassend, want de krant behoorde niet tot de linkse pers. Ze maakten er een sensationeel geval van. Op 5 april 1934 verscheen een vlammend artikel in De Telegraaf over de strijd van generaal Tonnet met als titel: "De Nederlaag van het Recht. Nederlanders, helpt Boeijink en zijn gezin weer aan een eigen woning en erf! Hier is onrecht goed te maken." Er volgde een heldenverhaal over de onstuimige strijd van generaal Tonnet en de "moeilijken, zwaren weg, die o schande voor ons land, nog het Recht niet heeft hersteld." Het volk werd opgeroepen om Boeijink en zijn gezin te helpen door geld te storten op gironummer 60167. "Als 4000 lezers van De Telegraaf één gulden geven heeft hij het weer!". De inzamelingsactie van De Telegraaf werd een doorslaand succes. Het geld stroomde binnen op girore kening 60167, die beheerd werd door de gepensioneerde Schout bij Nacht H.J. Hartkamp in Velp. Hij had een flink deel van zijn dienstjaren doorgebracht in Nederlands-Indië en was daar op 15 mei 1930 eervol ontslagen. Zijn betrokkenheid bij de inzamelingsactie leidde er toe dat berichten daarover ook verschenen in kranten in Nederlands-Indië, die waren gelieerd aan De Telegraaf. De affaire Boeijink ging de wereld over. Dagelijks hield De Telegraaf de lezers op de hoogte van de bedragen, die binnen kwamen op gironum mer 60167 en op 11 april 1932 kon de krant op de voorpagina melden: "Boeijink c.s. zijn geholpen". Er was een bedrag van bijna 4.500 gulden ontvangen en de giften stroomden nog binnen. De inzamelingsac tie werd gesloten met een dankwoord van generaal Tonnet, die schreef: "De strijd van zeven jaar is uitge streden... Namens den fieren Boeijink, de stil geleden hebbende Esseldina zijn vrouw, Jan, Willem, Hendrik en de kleine Mina draag ik diep gevoelden dank over aan alle medewerkers, groot en klein, rijk en arm, die uitkomst in de nood hebben gebracht In totaal werd meer dan 6.000 gulden ontvangen, veel meer dan het beoogde bedrag van 4.000 gulden. EK IS RECHT GEDAAN. Het tijdelijke onderkomen van het gezin Boeijink, foto uit De Telegraaf van 6 april 1934. Generaal Tonnet had gezorgd voor de tent. Bron: Delpher. Op zondag 15 april 1934 berichtte De Telegraaf vol trots: "Er is recht gedaan". Bron: Delpher. Boeyink: ..Dank je allemaal, en God zegen je!' Op 24 oktober 1934 meldde het Twentsch Dagblad Tubantia de overdracht van de nieuwe woning aan de familie Boeijink. Bron: Delpher. Gistermiddag vond te Vorden de overdracht plaats van de nieuwe woning aan de familie Boeyink. Deze kon dank zij de vele bemoeiingen van generaal Tonnet en de bijdragen van meer dan 2500 Neder landers gebouwd worden. Boeyink hljscht zelf de vlag en onthult den gedenksteen in zijn nieuwe woning

Land van Lochem | 2019 | | pagina 25