BOEIJINK NEEMT AFSCHEID VAN ZIJN BOERDERIJTJE. schreef Tonnet een brief aan de Koningin met het ver zoek een onpartijdig onderzoek in te stellen. Hij ad viseerde haar de burgemeesters van Laren, Lochem, Zaltbommel en Vorden evenals notaris Everwijn te schorsen zolang het onderzoek liep. De Koningin reageerde niet. Voor de landelijke pers was de affaire Boeijink een welkom onderwerp, vooral voor de kranten ter linker zijde. Het Volk wijdde op 20 oktober 1933 een senti menteel artikel aan de landarbeider Boeijink onder de veelzeggende kop: "Nadat de landarbeider de vergis singen van anderen honoreerde Dat zijn notabe len!" Het artikel begon met een beschrijving van het slachtoffer: "Boeijink, landarbeider-klompenmaker op zijn afgelegen "plaatsje" vertelt van zijn ellende. Hij ziet er uit als een oude man, met diepliggende ogen, die rustig praat over zijn ervaringen met de autoritei ten. Verbitterd is de trek om zijn mond, maar hij uit geen verbitterde woorden. Een aangeboren bescha ving spreekt uit zijn houding". "Ik ben vijf en veertig jaar", zegt hij, "en in plaats van het beter te hebben, zooals ik zeven jaar geleden hoopte, zijn mijn vier kinderen, mijn vrouw en ik ge- ruineerd. Waarom? Omdat dengenen, die mij helpen zouden, mij in schulden hebben gestoken." De schrijver plaatste kritische kanttekeningen bij de wijze, waarop generaal Tonnet de strijd voor Boeijink had gevoerd. Hij had "niets nagelaten en niemand ontzien om den ondergang van Boeijink te voorko men". Het had Boeijink niet geholpen, concludeerde de schrijver van het artikel: "Nu eindigt ze (de zaak Boeijink) met een oudgeworden man, die aan een af gelegen weg uit zijn huis wordt gezet. Maar de notaris heeft zijn geld terug." Ook andere landelijke linkse bladen schreven verontwaardigd over het schrijnende geval Boeijink. Op 23 oktober 1933 werden Hendrik Jan Boeijink en zijn gezin uit hun huurwoning aan de Schoneveldsdijk gezet. De weg naar zijn huis was over een grote af stand afgezet om ongewenst publiek op grote afstand te houden. Alleen Tonnet werd toegelaten bij de ont ruiming. Boeijink's huisraad werd op een vrachtwagen geladen en naar een terrein achter het Barchemse kerkhof gebracht. Familieleden en bekenden brach ten de huisraad naar een opslag. Na een jarenlange strijd was het gezin van Hendrik Jan Boeijink dakloos geworden. Een nieuw huis voor Boeijink Nadat Boeijink met zijn gezin uit zijn huis was gezet, bleef het ogenschijnlijk een poos rustig. De naam "Boeijink" verscheen niet meer dagelijks in de krant, maar de strijd van generaal Tonnet en anderen ging door. Kennelijk groeide het de strijdbare generaal boven het hoofd, want in maart 1934 werd hij op W.L. van Welderen baron Rengers was burgemeester van Laren (G) ten tijde van de affaire Boeijink. Foto: Hist. Gen. Lochem Laren Barchem. Als 4000 lezers van „De Telegraaf" één gulden geven heeft hij het weer! Zo zag de tekenaar het afscheid van Boeijink van zijn boerderijtje, in De Telegraaf van 5 april 1934. Bron: Delpher.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 24