De Landarbeidersvereeniging Lochem- Laren (1920-1953) - De affaire Boeijink Gert Jan Beuzel In de vorige aflevering van Land van Lochem heeft u kunnen lezen hoe de Landarbeidersvereeni ging Lochem-Laren zeven landarbeiders aan een plaatsje hielp tussen 1921 en 1930. Maar in één geval ging het dramatisch mis, wat leidde tot een zwarte periode in het bestaan van de Landar beidersvereeniging. Een verslag van een echte affaire. Het voorspel De aanvrager bij wie het helemaal mis liep heette Hendrik Jan Boeijink. Hij was in 1888 geboren in Zwiep en werd klompenmaker, net als zijn vader Jan Willem. In maart 1918 trouwde hij met Harmina Esseldina Arendsen, een zuster van Gerrit Jan Arendsen, die in 1922 een plaatsje in Exel zou krijgen via de Landarbeidersvereeniging. Vermoedelijk hebben de zwagers met elkaar gepraat over de voordelen van zo'n plaatsje. In ieder geval diende Boeijink in het voorjaar van 1927 een aanvraag in. Er was haast geboden, want er deed zich een gunstige gelegenheid voor om twee hectares heidegrond te kopen tussen Barchem en Ruurlo. Maar de prijs van 700 gulden per hectare was veel hoger dan de grondprijzen die in de Landarbeiderswet waren voorzien. Toch had het Dagelijks Bestuur Boeijink gemachtigd de grond te kopen. Het bestuur keurde de aanvraag van Boeijink op 11 april 1927 met algemene stemmen goed. Hij zou een lening van 3.600 gulden krijgen voor zijn plaatsje. Ook de Larense gemeenteraad beschikte positief. Maar de Minister van Financiën keurde de aanvraag af, omdat Boeijink al een eigen huis had en omdat de kostprijs van grond en huis ver boven de grens van 4.000 gulden uitkwam. Daarmee creëerde de Minister een probleem waar de Landarbeidersvereeniging langdurig last van zou krijgen. Boeijink was gedwongen om zijn nieuwe grond weer te verkopen. Voorzitter Wttewaal en secretaris Cambier van Nooten boden hem hulp aan, die Boeijink eerst accepteerde en vervolgens afwees. Hij zocht juridische hulp Het Larense gemeentehuis. De Landarbeidersvereeniging vergaderde bij toerbeurt in het Lochemse en Larense gemeentehuis - Foto: Hist. Gen. Lochem Laren Barchem. De handtekeningen van Hendrik Jan Boeijink en Harmina Esseldina Arendsen onder hun trouwacte van 30 maart 1918.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 20