Eine Schule. Zwei Geschichten In 1992 schreef de voormalige gereformeerde predikant ds. N. Schelhaas over zijn ervaringen in Ballenstedt in dagblad Trouw: "Vrijheid van meningsuiting was er niet. Altijd werden we groepsgewijs ontvangen in een hotel en sliepen daar ook. Maar we zouden zo graag eens bij de mensen thuis ver blijven, zodat we ongestoord met elkaar konden praten, niet meer onder het oog van de communistische autoriteit aldaar. In 1970 hadden wij afgesproken om op het moment dat we onze gastheren zouden ontmoeten wij hen zouden voorstellen om met hen mee te gaan naar hun woning voor een echt persoonlijke ontmoeting. Men accepteerde dit en het werd zo snel uitgevoerd dat de autoriteiten niet konden ingrijpen. Voordat deze door hadden wat er gebeurde, zat iedereen al bij iemand thuis in de stad of omgeving. Wij waren met vier personen te gast in een pastorie. Daar liep de gastheer op kousenvoeten steeds naar het raam om te kijken of we niet bespioneerd werden. Zo moeten velen zich in W.0.2 hebben gevoeld! Een ervaring om nooit te vergeten!" En inderdaad, toen hoorden ze over de onvrijheden die er waren, het gebrek aan bouwmaterialen, de te genwerking van de regering en dat men nergens een vergunning voor kon verkrijgen. Persoonlijke initiatieven werden de kop ingedrukt, men moest gewoon de regels volgen. Hoewel men deze feiten in het westen groten deels wel kende, maakte het toch veel indruk op de deelnemers. Hoe het afliep In 1974 werd het 'Grundlagen Vertrag' getekend, wat inhield dat West-Duitsland de D.D.R. officieel in grote lijnen als een ander land erkende. Het bleek een groot voordeel voor de D.D.R, want andere landen volgden het voorbeeld van die erkenning, zodat het economi sche voordelen opleverde. Helaas had het ook minder leuke effecten: hoe sterker de banden van het buiten land met de D.D.R. werden aangehaald, des te sterker werd de eigen bevolking aan banden gelegd. Dit duurde tot 1989. De meesten van ons kunnen zich het nog goed herinneren dat De Muur viel. Het was het begin voor een grote verandering voor heel Duitsland. De band tussen Lochem en Ballenstedt was toen al lang verbroken. Niet alles over het vriendschapsverdrag is terug te vinden, maar een brief die burgemeester H.J. Beuke in mei 1974 aan zijn collega in Ballenstedt schreef, maakt duidelijk dat het op een einde liep. Ook daar was de post van burgemeester door iemand anders ingeno men, dit was nu 'mevrouw burgemeester Albert.' "Uw vriendelijke uitnodiging om ook dit jaar weer een de legatie naar Ballenstedt af te vaardigen is onderwerp van bespreking geweest in de gemeenteraad. De raad bleek algemeen van gevoel te zijn dat nu de D.D.R. officieel er kend is, een einde dient te komen aan de uitwisseling van uitsluitend officieel samengestelde delegaties. De raad is van mening dat een vriendschapsverdrag thans in de eer ste plaats onderhouden dient te worden door spontane uitwisseling op het niveau van de bij u en ons bestaande verenigingen, zoals landbouworganisaties, culturele ver enigingen, vrouwenverenigingen e.d. Dit sluit uiteraard contacten tussen de gemeentebesturen niet uit, maar naar ons inzicht dient primair thans de weg vrijgemaakt te worden voor contacten in deze vorm. Ter illustratie van het bovenstaande deel ik u mede dat ik dezer dagen het Lochem's Mannenkoor vergezelde, dat een concert gaf in onze partnerstad in de Bondsrepubliek, Billerbeck, in het kader van de Duits-Nederlandse Week. Op grond van het bovenstaande deel ik u mede dat wij u dit jaar geen officieel bezoek zullen brengen." Dit bleek het einde te zijn. Ook de gehoopte contac ten tussen Billerbeck en Ballenstedt kwamen nooit op gang. Het mooie initiatief stierf een zachte dood. GroRer Ziegenberg Ballenstedt De Kaderschool, die zowel NS- als SED- middenkader opleidde. Bronnen Website: European China Friendship Association: zustersteden. Delpher Kranten: Graafschapbode 1967, 1968, 1969, Algemeen Handelsblad 08-02-1965, Dagblad Trouw 17-12-1992. Website: binnenlandsbestuur.nl: Bestuur en organisatie RAZ. Lochem 1004-999 en 1049 Website: ddrinberlin.wordpress.com: Es war einmal Op zoek naar sporen van de de DDR in Berlijn. Klomp, W. (2008-2009), "Leven en werken van een bakker-journa list. Memoires van Wout Klomp (1916-2008)", in: Land van Lochem, gepubliceerd in drie afleveringen. Met dank aan Mirjam van Velzen-Barendsen Foto's: A. W. van der Heijden

Land van Lochem | 2019 | | pagina 19