14 In de stad bezichtigde men het mooie centrum met zijn achttiende-eeuwse slot, het even oude theater en het fraaie gemeentehuis, waarin een historische bibliotheek en een uitleenbibliotheek waren gevestigd. Op zater dag bekeek men het ziekenhuis, het sanatorium en een bosbouwschool. 's Avonds vond de officiële ontvangst plaats in het hotel waar men verbleef. Er waren vijftien mensen uit Ballenstedt aanwezig, raadsleden en enkele ande ren. Burgemeester Baender voerde eerst het woord en na hem Van Tuyll van Serooskerken. Deze legde in zijn toespraak vooral de nadruk op het feit dat men graag nader tot elkaar wilde komen, met erkenning van el- kaars politieke standpunten. Met als achtergrond dat de menselijke problemen praktisch overal hetzelfde zijn. De twee burgemeesters ondertekenden het verdrag in Ballenstedt, want het was niet waarschijnlijk dat de Oost-Duitse burgemeester al snel een visum zou krijgen om naar Lochem af te reizen. Op zondagochtend werden nog het interieur van het theater en het slot bezichtigd en woonde men een demonstratie bij van een instruc- tieschool voor zweefvliegers en parachutespringers. Na de lunch nam het gezelschap afscheid. Baender bege leidde zijn gasten weer tot aan de grens. Men vertrok met de uitnodiging om met een groter gezelschap terug te komen. De delegatie was tevreden, er waren goede contacten gelegd. Jammer dat het er nog niet in zat dat er van een echte uitwisseling sprake kon zijn! Maar er was nog hoop. Mr. Van Tuyll van Serooskerken vertelde naderhand het volgende: "Vooral de persoonlijke gesprekken maakten indruk, het ging er om dat de predikant met de predikant sprak, de dokter met de dokter en de vertegenwoordigers van de vakbonden met elkaar. Ginds hebben ze echt honger naar deze contacten. Ook zijn er daar nog minstens tien andere gemeenten die voor dit soort uitwisselingen in aanmerking komen. De provincie Haller in de DDR heeft er zelfs bij ons op aangedrongen om moeite te doen om een vriendschapsver- drag te sluiten tussen twee provincies! Hier in Nederland is er veel kritiek op ons initiatief. Maar voor mijn part kunnen ze allemaal een staart krijgen". Een duidelijke, maar opval lend geformuleerde mening! Eenzijdig contact In april 1968 vertrok er een grotere delegatie, wat ook het geval was in 1969 en 1970. Steeds was het een doorsne de van de Lochemse bevolking, zoals een leraar, een jour nalist, een predikant, een huisarts en een hotelhouder, maar ook een huisvrouw en een landbouwer. Ds. van der Heyden en zijn vrouw (PvdA raadslid) namen hun drie kinderen ook mee. Men was vier dagen te gast en dat wa ren drukke dagen. Er werden zaken bezichtigd -altijd in gezelschap van een lid van de Stasi- die de moeite waard waren: fabrieken, kerken, musea en scholen. Uiteraard zag men alleen de mooie en positieve zaken. Interessant was het om te horen over het feit dat er in principe in de DDR geen werkloosheid voorkwam en de agrarische sec tor was omgevormd tot agrarische productiecoöperaties. Men hoopte steeds dat de mensen in Ballenstedt ook de kans zouden krijgen om eens naar Lochem te komen. Het was immers een uitwisselingsprogramma dat voor mensen uit alle sectoren zou gelden: landbouw, econo mie, kerk, onderwijs, gezondheidszorg, enzovoort. Maar dit gebeurde nauwelijks. Tientallen inwoners van de gemeente Lochem gingen op bezoek in de DDR, maar slechts af en toe werd er door enkele mensen een tegen bezoek gebracht. Door de burgemeester bijvoorbeeld, met enige 'gezagsgetrouwen'; waarschijnlijk gebeurde dit in 1971. Toch was de Lochemse delegatie zelf er van over tuigd dat het zin had om de betrekkingen te verbreden en te verdiepen, hoewel de samenlevingsstructuren veel verschilden. Maar het lukte niet om meer vertegenwoor digers van Ballenstedt naar Lochem te krijgen, hoe graag men van beide zijden ook zou willen. De oorzaak was dat de regering de gemiddelde inwoner nooit een visum gaf. Te gevaarlijk: ze mochten eens op het idee komen om niet terug te keren! De opgang naar het slot. Blik over Altstadt Ballenstedt vanaf het slot. Q_

Land van Lochem | 2019 | | pagina 18