Lochem ligt aan de Berkel en het Duitse stadje ook, ongeveer 80 kilometer stroomopwaarts. Dat schept een (natuurlijke) band. Men sloot een verdrag en er ontstond een prettig contact, over en weer. Hoewel alles prima verliep was de burgemeester niet geheel tevreden. Hij had een -naar zijn mening- beter idee en liet via de Graafschapbode het volgende weten: "Hoewel gemakkelijk, gezellig, hartelijk en zo, draait het toch veelal uit op folklore uitwisselen. Zouden we iets dergelijks met een Oost-Duitse stad doen, dan zou het heel anders gaan en vooral oneindig veel interessanter zijn. En misschien kan het ook nog dienen om via onze stedenband de verstandhouding tussen de beide Duitse gemeenten (Billerbeck en Ballenstedt) onderling te teren Van Tuyll van Serooskerken was op dit idee gekomen, doordat hij een professor aan de universiteit in Halle in de DDR goed kende en wist dat veel mensen in de DDR verlangden naar contact met het westen. Hij legde het idee voor aan deze mensen om tot een jumelage te komen: "om vanuit onze zo verschillende werelden ervaringen en vriendschap uit te wisselen". De suggestie viel in de smaak. Binnen de DDR kende men wel een uitwisseling met een communistische concentratie in Frankrijk, maar niet met echte West- Europese gemeenschappen. Van Tuyll van Serooskerken bracht het idee te berde in een raadsvergadering en kreeg de Lochemse ge meenteraad ook aan zijn kant. Men besloot een stad te zoeken die niet verder weg zou liggen dan 400 kilometer, een afstand die per auto in een dag was te overbruggen. Het werd Ballenstedt, een prachtig stadje met circa 10.000 inwoners, aan de voet van het Harzgebergte. Dit was groot nieuws; verscheidene landelijke dagbladen schonken er aandacht aan, zoals het Algemeen Dagblad, het Vrije Volk en Trouw. Vaker naar Ballenstedt Op vrijdag 21 april 1967 vertrokken er enkele auto's met een Lochems gezelschap richting Oost-Duitsland om de eerste contacten te leggen. De delegatie bestond uit burgemeester H.C.N. van Tuyll van Seroos- kerken, ds. F. van der Heyden, H.B. Althoff, H. Marke- o rink, J. Schuurman en L. Stegeman en nog ongeveer twaalf anderen. Aan de grens bij Helmstedt voegde ït de burgemeester van Ballenstedt, R.Baender, zich bij zijn gasten om hen de laatste 100 kilometer te bege- leiden. De Lochemers werden in een hotel onderge bracht, waar men de Ballenstedtse raadsleden ont moette. Zij begeleidden de groep de rest van de tijd. i Het gemeentehuis of Rathaus van Ballenstedt. Met dank aan A. van r Heijden.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 17