De jumelage van Lochem met Billerbeck en Ballenstedt in de Harz Contacten over de grens Betty Blikman-Ruiterkamp Na de Tweede Wereldoorlog ontstond er behoefte aan contact tussen landen op Europees niveau. Men had het gevoel dat de verstandhouding tussen buurlanden beter moest worden. Vooral het herstel van vertrouwen tussen Duitsland, Frankrijk, Engeland en Nederland kon wel een zetje gebruiken. Door elkaar over en weer te bezoeken zou er hopelijk meer wederzijds begrip en her nieuwd vertrouwen ontstaan. Het idee van een stedenband of "jumelage" ontstond. Zo'n stedenband heeft tot doel het tonen van vriend schap, het leren kennen van elkaars cultuur en het eventueel elkaar wederzijds ondersteunen. Diverse plaatsen begonnen contact te zoeken met een min of meer gelijkwaardige stad in een van de genoemde landen en dit lukte. Rond 1960 kwamen deze con tacten geleidelijk steeds vaker tot stand. Alkmaar was de vroegste. Deze stad knoopte al in 1958 ban den aan met Bath in Engeland, Troyes in Frankrijk en Darmstadt in Duitsland. Om de interesse aan te wakkeren riep de V.N. 1965 uit tot het jaar van inter nationale samenwerking: een vruchtbare vorm van spontane internationale contacten. Er werden gege vens beschikbaar gesteld: er waren op dat moment in ons land 110 gemeenten die een jumelage waren aangegaan met 254 buitenlandse gemeenten, in 20 verschillende landen. Er waren nog 47 jumelages in opbouw. Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam wist het mooi te zeggen. "Voor het Europa van morgen achten wij een veelvuldig geschakeerd menselijk contact met onze buren onmisbaar. En dat mag best iets kosten." Want dit laatste was natuurlijk steeds het twistpunt als er in een raadsvergadering gesproken werd over het aanknopen van een eventuele stedenband. Wat kost het en brengt het wat op? Lochem als eerste Na de val van de muur in 1989 ontstond er ook be langstelling om een partnerstad in het voormalige Oostblok te vinden. Echter, de gemeente Lochem was al veel vroeger geïnteresseerd. Vooral burgemeester mr. H.N.C. baron van Tuyll van Serooskerken (van 1964 tot 1971 burgemeester van Lochem) was een warm voorstander van dit idee, dat hoogstwaarschijnlijk uit zijn eigen koker kwam. De gemeente Lochem had al in 1966 een vriendschapsverzoek gekregen van de stad Billerbeck, waarop positief werd gereageerd. Drie burgemeesters op de stoep van het gemeentehuis van Ballenstedt. V.l.n.r. H.C.N. van Tuyll van Serooskerken van Lochem, R. Baender van Ballenstedt, J. Roeters van Lennep van Zutphen. 07-04-1970 Een deel van de delegatie in gesprek met hun gastheren in een hotel te Ballenstedt. 07-04-1970

Land van Lochem | 2019 | | pagina 16