Zusters in de Tuinstraat Hartelijke groeten uit Lochem (21) CeesJan Frank In deze langlopende rubriek tonen we u een keuze uit de vele historische ansichtkaarten die in het verleden van Lochemse gebouwen, stads- en bosgezichten werden gemaakt. Dit keer is het de beurt aan een ooit lommerrijk stukje van de binnenstad, de Tuinstraat, een straatje met heel bijzondere bewoners. Kort voordat de eerste Zusters Franciscanessen zich in 1900 in een oud herenhuis aan de Tuinstraat ves tigden had dit deel van de Lochemse binnenstad nogal wat veranderingen ondergaan. Rond 1890 was dwars door de tuinen van het vroegere herenhuis van de familie Sölner een nieuwe straat aangelegd die aansloot op de eveneens nieuwe brug over de stads gracht. Deze "Tuinstraat" vormde, met de brug en de pas aangelegde Kastanjelaan, de verbinding naar het fraaie villapark dat vanaf 1880 in ontwikkeling was langs de Nieuweweg. Aan de zuidzijde van de Tuinstraat werden enkele wo ningen en winkels gebouwd. Aan de noordzijde stond nog steeds het grote herenhuis, dat in 1900 in handen kwam van de Congregatie van de Zusters Francis canessen uit Denekamp. Zij gingen zich in Lochem richten op het verzorgen van zieke en rust behoe vende ouderen. Ze noemden hun Lochemse stichting "Sint Gudula", naar de patroonheilige van de Grote kerk. In het najaar van 1900 namen de zusters ook de "opvoeding van meisjes, die om een of andere reden niet meer thuis konden zijn" op zich. Zo ontstond het "St. Gudulagesticht". Al gauw bleek het oude herenhuis veel te klein voor de verpleging van de zieken en ouderen en de huis vesting van de zusters en de vele tientallen meisjes die naar Lochem kwamen. Daarom werd een grote uitbreiding gerealiseerd in de vorm van het impo sante gestichtsgebouw dat sinds de oplevering in 1902 meer dan tachtig jaar het straatbeeld van de Tuinstraat heeft beheerst. In de eerste jaren van de vorige eeuw volgden nog meer uitbreidingen vanwe ge het groeiende aantal meisjes én voogdijkinderen. Er waren jaren dat wel honderd meisjes in de leeftijd van 1 tot 18 jaar bij de Lochemse zusters woonden. In 1907 werd besloten de zorg voor de zieken en ou deren te scheiden van de opvang van de meisjes. Zo verhuisde de verpleegafdeling naar de Nieuweweg en in 1917 nogmaals, nu naar de Villa Antoinetta aan de Barchemseweg. In de jaren vijftig, nadat het gestichtsgebouw aan de Tuinstraat was afgekeurd, werd de zorg voor kinderen in Lochem beëindigd. Uiteindelijk is in 1983 het com plex, inclusief het eeuwenoude herenhuis, afgebroken om plaats te malen voor een nieuw bejaardentehuis en verzorgingscentrum "Huize Gudula". De Tuinstraat met het mooie doorkijkje naar de Lo chemse kerktoren was al vanaf het begin een geliefd stadsgezicht, dat rond 1900 op de eerste ansichtkaar ten van het stadje werd vereeuwigd. Ook het schil derachtig bij de brug over de stadsgracht gelegen St. Gudulagesticht kwam op verschillende ansichten terecht. Bronnen: - Boer, L. de, (2002), "Welzijnswerk van de zusters Franciscanessen", in: Een eeuw burgerzin. Werken aan welzijn in Lochem, Lochem, p. 37-42. - Klein Egelink, J. en A. Dieperink (1987), Geschiedenis van de Loch emse straten in woord en beeld, Lochem. - Ansichtkaarten: collectie auteur. St. Gudulagesticht Lochem.

Land van Lochem | 2019 | | pagina 14