De eerste pogingen tot een bemande ballonvaart vanuit Amsterdam op 4, 5 en 6 juli 1804 In 1804 besloten de heren Hopman en Loude zelf een luchtreis te gaan ondernemen. Ze besloten in plaats van papier dit keer tafzijde voor de bouw van de ballon te gebruiken, omdat dit veel sterker is. Verder was de werk wijze hetzelfde. Stroken werden geknipt en aan elkaar gelijmd en daarna werd het geheel gelakt met vernis, aangelengd met 'Gum Copal' en 'Elastieke Gum van Cayenne'. De ballon had waarschijnlijk een doorsnede van 9,5 meter. Ze kondigden hun plan aan in de Amsterdamsche Courant. Door het tentoonstellen van hun ballon, die ze de naam 'Lust tot onderzoek' hadden gegeven, hoopten ze voldoende geld bijeen te krijgen voor uitvoeren van hun plan. Het kostte zes stuivers om de ballon te mogen bezichtigen. Ook kon men voor f 3,- intekenen ter ondersteuning van het plan. Maar daar deden te weinig mensen aan mee. Ondanks het tekort aan inkomsten besloten ze toch maar tot de luchtreis over te gaan. De publiekelijke opstij ging zou op 4 juli 1804 in Amsterdam plaatsvinden. Maar omdat het die dag te sterk waaide werd de gebeurte nis uitgesteld tot de volgende dag. Op 5 juli 1804 zou de ballon om vijf uur 's middags opstijgen achter herberg Bramenburg aan de Overtoomseweg. Daar kwam ontzettend veel publiek op af. Voor de handhaving van de orde werd de hulp van militairen ingeroepen. 's Morgens al heel vroeg waren Hop man en Loude begonnen met het vullen van de ballon. Loude had deze dag de leiding. Maar het lukte maar niet om voldoende gas in de ballon te krijgen. Men bleef het gedurende de hele dag proberen. Later bleek dat er ergens een scheur in de ballon zat, waardoor het ingebrachte waterstof gas weer ontsnapte. 's Avonds werd door Loude bekend gemaakt, dat het die dag niet meer doorging. Men moest de volgende dag maar terug komen. Dan zou om 12 uur de ballon omhoog gaan. Ook deze volgende dag was er weer veel publiek. Er werd omgeroepen, dat de ballom om 5 uur 's middags zou opstijgen. Hopman had nu de leiding. Hij kreeg het voor elkaar dat er die dag meer waterstofgas werd aangemaakt dan de vorige dag. Maar er was de vo rige dag teveel vitriool verbruikt. De ballon was nu wel behoorlijk gevuld, maar door het tekort aan vitriool niet voldoende voor een bemande vlucht door twee personen. Omdat het publiek erg rumoerig werd besloten ze om dan maar één persoon in te laten stappen. Misschien ging dat wel. Maar ook met Hopman alleen kwam de ballon niet van de grond. Het schuitje, dat onder de ballon bevestigd was om in te kunnen zitten, werd vervangen door een wieg, maar deze was niet sterk genoeg. Toen probeerde men het met een wijnmand. Deze was wat sterker, maar de ballon kreeg men nog niet los van de grond. Hopman trok daarop zijn jas uit, maar dat leverde nog geen stijging op. Daarop werd besloten de ballon dan maar alleen een luchtreis te laten maken. Het gevolg heeft u gelezen in het begin van dit artikel. De ballon dreef in oostelijke richting weg en is uiteindelijk een paar uur later in de omgeving van Lochem aan de grond gekomen. Na de luchtreis De beide heren werden naar aanleiding van hun mislukte luchtreis in de kranten en tijdschriften destijds flink bespot. Dat heeft vooral Abraham Hopman behoorlijk geraakt, nog afgezien van het feit, dat het hele gebeuren hem ongeveer f 4000,- heeft gekost, een behoorlijk bedrag in die tijd. MET JA.A.XL 2804.'// Tweede spotprent n.a.v. de mislukte poging. Hier krijgt men enigszins de indruk, hoe het vullen van de ballon met waterstofgas in zijn werk ging. De kinderwieg en de wijnmand zijn ook zichtbaar en verder de gevaarlijke opstijgende gassen, die bij de vulling ontsnappen. (1804 of 1805, door Daniël Veelwaard, collectie Rijksmuseum Amsterdam).

Land van Lochem | 2019 | | pagina 11