met Bosch en Arendsen waren overeengekomen. Egbert Jan was in 1876 geboren in Lochem, maar bracht zijn jeugd grotendeels door in Groot Doch- teren. In 1895 werd Egbert Jan boerenknecht op "Hunteler" in Ampsen, waar hij twee jaar bleef. Hij trouwde in 1900 met Janna Harkink uit Lochem (geen naaste familie van de ondervoorzitter Egbert Harkink). Met zijn 45 jaren was Egbert Jan in 1922 één van de oudere aanvragers. Voor 600 gulden kocht hij twee hectares heidegrond in Verwolde van A.J. baron van Nagell en daar verrees zijn landar beiderswoning. Op 5 december 1922 verhuisde het gezin Meutstege van Lochem naar huisnummer D 67b in Verwolde. In minder dan een jaar was de hele procedure afgerond. De aanvraag van Hendrikus Johannes Bergervoet had meer voeten in de aarde, omdat het bestuur twijfelde of hij als landarbeider kon worden aange- ET merkt. Bergervoet werkte als leerlooier bij de Gebr. o- Naeff in Lochem, toen hij zijn aanvraag in 1922 in- 3 diende. Hij was in 1895 geboren in Stad Doetinchem en woonde sinds 1918 in Lochem. Daar was hij in 1919 getrouwd met Johanna Dimmendaal. Het gezin nj woonde aan de Albert Hahnweg 110, waar twee dochters werden geboren. Het bestuur van de Landarbeidersvereeniging legde w zijn aanvraag voor aan de Minister van Financiën. Nadat de Minister had laten weten geen bezwaar te zien, werd Bergervoet in mei 1923 uitgenodigd voor een gesprek met het bestuur. Hij vertelde, dat hij landarbeider was geweest bij zijn vader, daarna een jaar in de Wildenborch had ge werkt als landarbeider en van najaar 1919 tot voor jaar 1923 "in de fabriek van Naeff" had gewerkt. Sinds 1 maart 1923 was hij weer landarbeider. Ook liet hij weten financieel zodanig gegoed te zijn, dat hij kon voldoen aan zijn verplichtingen, zelfs als de aanvraag zou worden afgewezen. Het gesprek haalde de kou uit de lucht. Op 17 mei 1923 keurde het bestuur van de Landarbeidersver- eeniging Bergervoet's aanvraag goed en hij kocht twee hectare heidegrond aan de Dwarsdijk in Ver- wolde. De verkoper was A.J. baron van Nagell, die was uitgegroeid tot de vaste leverancier van grond voor landarbeiders. Ook nu ging het snel: de ge meente Laren keurde de aanvraag op 28 mei 1923 goed, er werd een ontwerp gemaakt voor de te bouwen woning en op 8 november 1923 betrok het gezin Bergervoet de nieuwe woning. Wisseling aan de top In 1929 verloor de Landarbeidersvereeniging zowel de voorzitter als de 1e secretaris. Gelukkig ging het in beide gevallen om een promotie. Voorzitter Harkink sprak op 15 april 1929 van "een groot verlies, waarin echter berust moet worden". Mr. F.W.R. Wttewaal was per 15 februari 1929 be noemd tot burgemeester van Deventer, een functie die hij zou vervullen tot oktober 1944, toen hij werd Foto links: A.J. Baron van Nagell van Ampsen leverde regelmatig de grond voor een landarbeidersplaatsje (foto: Hist.Gen. LLB). Foto rechts: Burgemeester Remmet van Lutterveld van Lochem werd in 1929 voorzitter van de Landarbeiders-vereeniging Lochem-Laren (foto: Gelders Archief).

Land van Lochem | 2018 | | pagina 30