het initiatief, zoals hij toen op veel landbouwterreinen het voortouw nam. De oprichtingsvergadering was op 8 april 1920 "ten Gemeentehuize te Lochem". Het voltallige bestuur van de afdeling Lochem-Laren van de GOMvL was aanwezig, evenals de Lochemse bur gemeester mr. F.W.R. Wttewaal, de Larense gemeente secretaris N.F. Cambier van Nooten en de heren B.J. Nijland en G.J. Beuzel (mijn grootvader). Aan het begin van de vergadering kregen ze meteen een teleurstelling te verwerken. Het bestuur van de af deling Laren van de GOMvL reageerde negatief op het voorstel om één landarbeidersvereniging op te richten voor de gemeenten Lochem en Laren en beweerde zelf zo'n vereniging te willen oprichten. Het Larense stand punt werd betreurd en men besloot nog een poging te doen om tot samenwerking te komen. Maar dat liep op niets uit. De negatieve reactie uit Laren stond de oprichting van de Landarbeidersvereeniging Lochem- Laren gelukkig niet in de weg. De nieuwe vereniging kreeg een lange naam, die het doel goed weergaf: "Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders: "Lochem-Laren", kortweg: de "Landarbeidersvereeni ging Lochem-Laren". In de statuten was opgenomen, dat de vereniging vier aandelen van 10 gulden had ge plaatst om aan een beginkapitaal te komen. De leden, die geen aandeelhouder waren, zouden jaarlijks een bijdrage van tenminste 50 cent betalen. Wie waren de bestuursleden? De bestuursleden, die de Landarbeidersvereeniging Lochem-Laren op 8 april 1920 oprichtten, waren een mix van gemeente- en landbouwbestuurders uit de gemeentes Lochem en Laren, aangevuld met enkele Lochemse notabelen. Mr. Frederik Willem Reinhart Wttewaall werd voorzit ter. Hij was in 1880 geboren in 's-Gravenhage, stu deerde rechten in Leiden en werd in 1914 benoemd tot burgemeester van Lochem, een functie die hij gedurende 15 jaar zou vervullen. Egbert Harkink werd "ondervoorzitter". Ook hij was geboren in 1880, maar dan op de boerderij "Won- nink" onder Lochem. Egbert Harkink was een man van vele, vooral agrarische, bestuursfuncties en was gemeenteraadslid voor de CHU in Lochem. De 1e secretaris van de Landarbeidersvereniging was Nicolaas Frederik Cambier van Nooten, die in 1892 was geboren in Lopik (U). De notariszoon was in 1916 benoemd tot gemeentesecretaris van de gemeente Laren. Zijn vervanger, als 2e secretaris, was het Lochemse schoolhoofd meester Bernard van Krimpen, één van de meest daadkrachtige persoonlijkheden, die de landbouwwereld rond Lochem ooit heeft gekend. Hij was in 1865 in Winterswijk geboren en kwam in 1886 als onderwijzer naar Lochem. In 1920 was hij hoofd van School 1 in Lochem, maar ook landbouwonder- wijzer en bestuurslid in diverse landbouworganisa- 21 De oprichtingsvergadering van de Landarbeidersvereeniging Lochem-Laren vond op 8 april 1920 plaats in het Lochemse gemeentehuis (ansicht, ca. 1925: Hist.Gen. LLB)

Land van Lochem | 2018 | | pagina 25