opmeetin motörheaoTcrao lindenbera romanticsfrankenstein Joan Jett. bram Vermeulen te luisteren kan leggen bij onder andere Dauwpop (Hellendoorn) en Jannarok (Diepenheim) heeft de Achterhoek al lang geen Hemelvaartsfestival meer dat vergelijkbaar is met de Popmeeting. Het Huntenpop festival in Varsselder-Veldhunten be gint in 1990 nog wel op Hemelvaartsdag, maar wordt na een aantal jaren naar het weekeinde daarop getild. Tegenwoordig vindt Huntenpop in augustus plaats. Het outdoor dancefestival Festivaart dat vanaf 2011 op Hemelvaartsdag wordt gehouden op het DRU Park in Ulft trekt duizenden bezoekers, maar is muzikaal van een geheel andere orde. Weliswaar niet op Hemelvaartsdag, maar qua geest en sfeer wellicht het best te vergelijken met het eertijdse Lochemse festival is Maiïana Maiïana, vanaf 2013 gehouden op het landgoed Enghuizen in Hummelo en sinds 2017 neergestreken op een locatie rondom kasteel Vorden. Met zijn bonte aanbod van muziek en andersoortig vertier doet Maïana Maïana, dat zich afficheert als 'het meest relaxte festival van Nederland', in de verte denken aan hoe het in Lochem ooit begon, al zijn de verschillen groot. Daar waar de Pilgrimage Trip het exclusieve domein van tieners en twintigers was, is het Maïana-programma toegesneden op een veel breder publiek, van piepjong tot jongbejaard. Voor het hedendaagse festival wordt een vuistdik werk plan opgesteld waarbij over ieder detail nauwgezet is nagedacht. Heel wat anders dan de eerste Lochem-editie, een daad van jeugdige overmoed, waarvan de opzet met gemak op één enkel A4-tje paste. Het artikel verscheen eerder in Oer #27, tijdschrift van het Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers. mogelijk is, wordt in 1981 en 1982 uitgeweken naar festivalterrein De Luchte aan de weg tussen Lochem en Zutphen. Met de steeds grotere geldstromen nemen ook de risico's toe. Slecht weer en een lage publieke opkomst zorgen meer dan eens voor een enorme financiële strop. In 1986 wordt het festival in Lochem voor de laatste keer gehouden. Na het vertrek van de Popmeeting raakt het open luchttheater in de vergetelheid. Niemand kijkt er meer naar om, het natuurtheater groeit dicht. Even wordt De Zandkuil nog commercieel geëxploiteerd. Er komt een overkapping, in de blokhut wordt een theatercafé gerund en een aantal malen per week is er een voor stelling. Bewoners van de zojuist verrezen, nabijgele gen nieuwbouwwijk vinden alle toeloop maar niets en komen in het verweer. Na een aantal rechtszaken pakt de eigenaar van het theater, met medeneming van de overkapping, zijn biezen. Het lot van het openluchttheater lijkt definitief beze geld. Defensie heeft plannen voor een militair oefen terrein en de gemeente Lochem overweegt De Zand kuil aan de natuur terug te geven. Een groep bezorgde Lochemers, verenigd in de stich ting Openluchttheater Lochem, keert op de valreep het tij. Sinds het theater maximaal twaalf keer per jaar een groot evenement mag organiseren en buurt bewoners weten wat hen te wachten staat, zijn de verhoudingen genormaliseerd. Manana Manana Daar waar dauwtrappend Overijssel zijn oor nog ZEEFDRUK: FINGERPRINT MARKT 28 LOCHEM TEL 4582 Links de poster voor het Lochem fesitval van 1980. De band Normaal debuteerde in 1975 op het festival van Lochem en zou er nog regelmatig terugkeren. (Collectie Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers, foto Hugo Jaartsveld) VOORVERKOOP: 25 PIEK BU: AANVANG 9 UUR S MORGENS

Land van Lochem | 2018 | | pagina 23