18 de eigen playbackgroep Sjoeperzoolpleebekekt. In de zomer van 1969 is de Markt van Lochem het toneel van Projekt Os, een 'ludiek totaalgebeuren'. Vanwege lage entree- en consumptieprijzen, conse quent en uit principe gehanteerd, ontstaat er in 1970 een nijpend geldgebrek. Als het bestuur geen concessies wenst te doen aan haar ideële uitgangs punten, besluit de club in oktober 1970 de handdoek in de ring te gooien. De Vergulde Os wordt met een laatste symbolische happening in een doodskist ten grave gedragen. In het pand waar de Provadyanen zetelden, richt de Lochemse fotograaf Kees Tabak zijn donkere kamer in. Hij zal later een van de bekendste popfotografen van ons land worden. Begin jaren 70 doet met jongerencentrum Ungha het gesubsidieerde jeugdwerk in Lochem haar intrede. Popmeeting Na het succes van de eerste editie is er op 15 mei 1969 weer een dauwtrapfestival in De Zandkuil. Mede-ini tiatiefnemers Gerth Beltman en Peter Mense hebben hun aandacht inmiddels verlegd naar De Vergulde Os. Vanaf nu zijn vooral de broers Carlier de kartrekkers van het festival, dat ditmaal onder de naam Popmee ting plaats zal vinden. Er zijn optredens van onder andere Blues Dimension, Group 1850, FAGHM, Han Bennink en het Willem Breuker Kwartet. Simon Vin kenoog leest voor uit eigen werk, Mr. Plug spuwt vuur, Marios de Goochelos demonstreert enkele absurdis tische trucs en Neerlands eerste 'bellenblaasmasjiene' wordt aan het publiek gepresenteerd. Het festival trekt opnieuw zo'n tweeduizend bezoekers. In Doetinchem slaagt men er in 1969 wél in om op Hemelvaartsdag een beatmarathon van de grond te krijgen. Onder auspiciën van het Doetinchemse Sjoek en beatclub Imagination uit Winterswijk stelt men een indrukwekkend programma samen met klinkende internationale namen als Amen Corner en Wallace Collection en nationale topacts als The Motions, Cuby The Blizzards, Rob Hoeke, Pepper Soul, Brainbox, Blues Dimension en Moan. Er komen maar liefst vijfentwintighonderd poplief hebbers op af. Ook in Markelo zit men niet stil. Voor de derde ach tereenvolgende keer wordt er in De Kösterskoele een beatfestijn gehouden, ditmaal onder andere met Shocking Blue, Peter The Rockets, Tee-Set en Joh nny Lion The Jumping Jewels. Met vijftienhonderd bezoekers is ook hier sprake van een geslaagd evene ment. Internationale allure Daar waar bij de eerste edities nog sprake is van een mengelmoesje van muzikale en allerhande andere creatieve uitingen gaat in de loop der jaren de pop muziek de boventoon voeren. De Lochemse Popmee ting wordt volwassen en krijgt steeds meer internatio nale allure. De muziekliefhebber kan genieten van The Flying Burrito Brothers, Fairport Convention, Slade, Mud, The Kinks, Motörhead, The Stray Cats, The Clash, Mink DeVille, The Boomtown Rats en vele anderen. De Achterhoekse band Normaal breekt met zijn debuut optreden in 1975 definitief door. Ieder jaar trekt het festival meer bezoekers, maar de kleinschaligheid van het besloten openluchttheater stelt zijn grenzen aan de groei. Na afloop van het gebeuren blijft er op het natuurterrein een enorme ravage achter, alsof er een bom ontploft is. Ieder jaar moet organisator Joost Carlier met de gemeente Lochem om de tafel en als Brugman praten om weer een volgende editie veilig te kunnen stellen. Om meer bezoekers te kunnen herbergen dan in De Zandkuil Links: Mr. Plug (alias Peter Mense) spuwt vuur op het Lochemse festival van 23 mei 1968. Het festivalpubliek geeft zich over aan de muziek. (Collectie Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers, foto's Hugo Jaartsveld) O 00

Land van Lochem | 2018 | | pagina 22